Od kilku lat jednym z najchętniej wykorzystywanych paliw stałych do ogrzewania obiektów mieszkalnych jest ekogroszek. Występuje on w postaci drobnych, dokładnie oczyszczonych okruchów węgla kamiennego. Charakteryzuje się natomiast stosunkowo wysoką wartością kaloryczną (nawet do 29 MJ/kg), niewielką zawartością popiołu i siarki, a także łatwym transportowaniem i magazynowaniem. Podstawowym warunkiem jego optymalnej wydajności jest spalanie w nowoczesnym kotle z podajnikiem.
Piece na ekogroszek to urządzenia zaprojektowane w innowacyjny sposób, dzięki czemu ograniczona zostaje emisja szkodliwych substancji do atmosfery i maksymalnie ułatwiony proces obsługi. Najlepiej w codziennym użytkowaniu sprawdzają się modele z podajnikiem ślimakowym, który pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii niezbędnej do załadowania kotła. Jego kluczową zaletą jest to, że skutecznie utrzymuje on ciepło przez co najmniej trzy, cztery dni.
Drugi niezwykle istotny komponent to sterownik dwustanowy, odpowiadający bezpośrednio za regulowanie pracy pieca pod kątem poziomu generowanego ciepła. Jego zastosowanie przekłada się na bardziej oszczędną eksploatację materiału opałowego. W przypadku omawianej konstrukcji duże znaczenie ma również moc, która musi być perfekcyjnie dostosowana do powierzchni domu i jakości termoizolacji. Przyjmuje się, że w przypadku obiektu około 100 m2 ocieplonego wełną mineralną w zupełności wystarczy moc wynosząca 60-80 W. Pozostałe ważne komponenty kotła na ekogroszek to m.in. palnik, wymiennik (poziomy lub pionowy), szuflada na popiół, termometr oraz wentylator.