Wiele dziedzin nauki i przemysłu wymaga specjalistycznych warunków do przeprowadzania eksperymentów laboratoryjnych lub wytwarzania materiałów o podwyższonej czystości. W tym celu wykorzystywane są pomieszczenia Clean Room umożliwiające stały pomiar określonych parametrów środowiska, takich jak np. temperatura, wilgotność powietrza, różnica ciśnień oraz poziom zanieczyszczeń (bakterie, kurze, pyły, opary chemiczne).
Aby dostać się do tego typu pomieszczenia należy być wyposażonym w odpowiednie ubranie ochronne składające się głównie z kombinezonu, specjalnego obuwia oraz maski. Ogranicza to przenoszenie przez człowieka zanieczyszczeń z zewnątrz. W szczególnych przypadkach Clean Room uprzedzony jest dodatkowo specjalną śluzą powietrzną. Powietrze w pomieszczeniu czystym jest stale filtrowane i dezynfekowane. Projektowaniem i wykonaniem tego typu pomieszczeń zajmują się doświadczone firmy jak np. https://rttechnik.com/pl/clean-room/, uwzględniając przy tym wszystkie, niezbędne przepisy.
Pomieszczenia Clean Room klasyfikowane są według szczegółowych wytycznych określonych przez normę ISO 14644. Zawiera ona klasy ponumerowane od 1 do 9 oraz informacje o dopuszczalnych, maksymalnych stężeniach poszczególnych cząsteczek na metr sześcienny powietrza (o różnej stopie sześciennej). Pozwala to przyporządkować konkretne pomieszczenie do odpowiadającej mu klasie czystości Największym takim pomieszczeniem na świecie jest High Bay Cleanroom znajdujący się w centrum lotów kosmicznych NASA.