Koszt ogrzewania zależy od typu i stanu technicznego naszej instalacji grzewczej oraz zastosowania odpowiedniego rodzaju paliwa. Dobry wybór opału to podwójna oszczędność, wysokiej jakości produkt o wysokiej wartości opałowej zapewnia nie tylko wydajność. Niska zawartość popiołu i wilgoci zapobiega odkładaniu się nagaru i sadzy, dzięki czemu kocioł zachowuje swoje parametry użytkowe, a utrzymanie naszej instalacji w dobrym stanie nie generuje dodatkowych wydatków.
Opał należy dobierać w zależności od tego, jaki rodzaj kotła na paliwo stałe posiadamy i tego, jak intensywnego ogrzewania potrzebuje budynek. Piece dwufunkcyjne, ze względu na większe zapotrzebowanie na energię, będą potrzebować w okresie zimowym paliwa o większej wartości energetycznej. Wydajniejszy opał gwarantuje wygodę użytkowania, nie musimy bowiem tak często go uzupełniać. Pamiętajmy, że niektóre kotły wyposażone w podajnik mogą wymagać użycia opału jednolitego, jak np. ekogroszek. Coraz częściej stosowane rozwiązania dedykowane do spalania biomasy najlepiej sprawdzą się świetnie w połączeniu z jakąś formą brykietu drzewnego. Przykładowo pellet z Chełmu charakteryzuje bardzo wysoką wydajnością w stosunku do swojej masy, jest też produktem nisko popiołowym, dzięki czemu nie zanieczyszcza paleniska i przewodów kominowych.
Przy wyborze opału nie można kierować się wyłącznie ceną, choć jest ona pewnym wyznacznikiem, bo nie od dziś wiadomo, że za jakość trzeba płacić. Na pewno unikajmy opcji najtańszych, poprzez niskie parametry użytkowe będą one niepraktyczne i szkodliwe dla naszej instalacji. Zwróćmy uwagę na wartość energetyczną opału i wilgotność surowca, bardzo istotna jest też wspomniana już zawartość popiołu. Pamiętajmy także o kwestiach ekologicznych i nie trujmy naszego otoczenia podłej jakości węglem.