Jeszcze do niedawna zwolnienie lekarskie można było otrzymać wyłącznie w formie papierowej. Postęp technologiczny sprawił jednak, że lekarze wystawiają również ich wersję elektroniczną, która obowiązuje na terenie całego kraju. Pozwala to ograniczyć zakres formalności, jak i jest dużym ułatwieniem zarówno dla lekarza, jak i pacjenta.
E-zwolnienie znane również jako e-ZLA to elektroniczny odpowiednik tradycyjnego zwolnienia papierowego. W związku z tym zawiera takie same informacje. Co więcej, osoba, która je otrzymuje nie musi dostarczyć go osobiście do zakładu pracy, ponieważ zostaje ono automatycznie wysyłane do pracodawcy przez system PUE (Platforma Usług Elektronicznych ZUS). Aby otrzymać dokument nie trzeba posiadać profilu zaufanego ani żadnego innego konta internetowego. Choć cały proces odbywa się za pomocą komputera, nie można takiego zwolnienia wystawić bez udziału pacjenta. Co to oznacza?
Aby lekarz mógł wypisać elektroniczne zwolnienie lekarskie, należy osobiście stawić się w placówce medycznej lub odbyć konsultację telefoniczną. W niektórych przypadkach jest nawet możliwość wystawienia zwolnienia wstecz. Określają to jednak szczegółowo przepisy. Dzieje się tak, ponieważ lekarz ma obowiązek zbadać pacjenta przed podjęciem decyzji o dalszym postępowaniu medycznym. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o e-zwolnieniu i dotyczących go zasadach, przeczytaj informacje dostępne na stronie internetowej jednej z przychodni: http://psychomedic.online/e-zwolnienie-co-to-jest-jak-dziala/.