Pompy krzywkowe mają szerokie zastosowanie między innymi w przemyśle chemicznym, budowlanym, celulozowym czy spożywczym. Ich prosta konstrukcja umożliwia łatwą konserwację i zapewnia niezawodność, a duża wydajność zachęca do użycia w procesie produkcji. Ze względu na stosunkowo niską prędkość przepływu cieczy ich elementy ruchome nie są poddawane dużym obciążeniom, co skutkuje dużą wytrzymałością.
Zasada działania jest prosta. Pompy krzywkowe pracują najczęściej w oparciu o dwa mimośrodowe wirniki, od kształtu których zaczerpnięto nazwę urządzenia. Krzywki zachodzą na siebie, mechanicznie przemieszczając ciecz płynnym ruchem. Dużą zaletą tego systemu jest wytworzenie stosunkowo niewielkiej różnicy ciśnień na wejściu i wyjściu, co nie tylko zmniejsza obciążenia, ale też nie wpływa na właściwości pompowanej cieczy. Z tego powodu pompy krzywkowe stosuje się w przypadku cieczy o dużej lepkości lub delikatnej strukturze.
Na https://www.pompy-polska.pl możesz znaleźć pompy o szeregu różnych zastosowań.
Pompy krzywkowe idealnie nadają się do oleju, asfaltu czy mazutu. Używa się ich także do cieczy zawierających ciała stałe, choćby jogurtu z dodatkami (nawet całymi truskawkami!), ścieków. Istnieją też specjalne wersje, pozwalające na transport cząsteczek materiału ściernego. Ze względu na odporność są częstym wyborem w przypadku agresywnych substancji stosowanych choćby w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, jednym słowem wszędzie tam, gdzie potrzebna jest jednocześnie wysoka trwałość jak i delikatne obchodzenie się z produktem.