Technologie

Jak działa pompa krzywkowa i gdzie się ją najczęściej stosuje?

Jak działa pompa krzywkowa i gdzie się ją najczęściej stosuje?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zalety pomp krzywkowych

Pompy krzywkowe mają szerokie zastosowanie między innymi w przemyśle chemicznym, budowlanym, celulozowym czy spożywczym. Ich prosta konstrukcja umożliwia łatwą konserwację i zapewnia niezawodność, a duża wydajność zachęca do użycia w procesie produkcji. Ze względu na stosunkowo niską prędkość przepływu cieczy ich elementy ruchome nie są poddawane dużym obciążeniom, co skutkuje dużą wytrzymałością.

Działanie

Zasada działania jest prosta. Pompy krzywkowe pracują najczęściej w oparciu o dwa mimośrodowe wirniki, od kształtu których zaczerpnięto nazwę urządzenia. Krzywki zachodzą na siebie, mechanicznie przemieszczając ciecz płynnym ruchem. Dużą zaletą tego systemu jest wytworzenie stosunkowo niewielkiej różnicy ciśnień na wejściu i wyjściu, co nie tylko zmniejsza obciążenia, ale też nie wpływa na właściwości pompowanej cieczy. Z tego powodu pompy krzywkowe stosuje się w przypadku cieczy o dużej lepkości lub delikatnej strukturze.

Zastosowanie

Na https://www.pompy-polska.pl możesz znaleźć pompy o szeregu różnych zastosowań.

Pompy krzywkowe idealnie nadają się do oleju, asfaltu czy mazutu. Używa się ich także do cieczy zawierających ciała stałe, choćby jogurtu z dodatkami (nawet całymi truskawkami!), ścieków. Istnieją też specjalne wersje, pozwalające na transport cząsteczek materiału ściernego. Ze względu na odporność są częstym wyborem w przypadku agresywnych substancji stosowanych choćby w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym, jednym słowem wszędzie tam, gdzie potrzebna jest jednocześnie wysoka trwałość jak i delikatne obchodzenie się z produktem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*