W ostatnich latach na polskich drogach częstym widokiem są wszelkiego rodzaju remonty, przebudowy i modernizacje. Wszystkie one wiążą się z częściowym lub całkowitym zamknięciem fragmentów dróg. Taka sytuacja zawsze jest dla kierowców niekomfortowa, choć do zniesienia, o ile prace takie są odpowiednio zabezpieczone i oznaczone. Niestety nie jest to regułą. Wówczas wynikające z tego utrudnienia oraz niebezpieczeństwa mogą być naprawdę poważne i dotkliwe. Dla zachowania porządku i bezpieczeństwa ruchu na drodze bardzo istotne jest więc prawidłowe oznaczenie i zabezpieczenie remontowanych fragmentów dróg. Szczególnie dotyczy to sytuacji, której pewne odcinki drogi są całkowicie zamknięte, a więc zupełnie nieprzejezdne.
Przede wszystkim działania wykonawcy robót w zgodzie z istniejącymi przepisami. W szczególności tymi dotyczącymi zabezpieczeń i oznaczeń stosowanych w przypadku prowadzenie konkretnego rodzaju robót, z którymi mamy aktualnie do czynienia. Obowiązki te wykonawca może realizować poprzez stosowanie wszelkiego rodzaju znaków i urządzeń bezpieczeństwa drogowego, takich jak np. znaki pionowe i poziome. Przepisy precyzyjnie definiują sposoby zabezpieczenia i oznakowywania konkretnych rodzajów prac.
W przypadku całkowitego zamknięcia fragmentów dróg, które musi być jasno i jednoznacznie zasygnalizowane, konieczne będzie ich skuteczne ogrodzenie. W takiej sytuacji z pewnością zastosowanie znajdą wszelkiego rodzaju zapory drogowe.