Technologie

Jak rozpocząć przygodę z profesjonalną fotografią?

Jak rozpocząć przygodę z profesjonalną fotografią?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

To, że lubisz robić zdjęcia, a znajomi oceniają je jako ładne nie znaczy, że możesz zostać zawodowym fotografem. Ten zawód nie polega na kupnie sprzętu, cyknięciu kilku udanych fotek i sprzedaży ich. Przede wszystkim oznacza założenie własnej działalności, a co za tym idzie, zmagania z podatkami, zajmowanie się stroną biznesową, szukanie zleceń, koszty i siedzenie przed ekranem komputera dłużej, niż możesz to sobie wyobrazić. Ale jeśli to kochasz, nie ma lepszej pracy. 

Lista zadań

  1. Wybierz specjalizację. Portret? Architektura? Krajobraz? Wybierz najwyżej dwa obszary, coś, w czym jesteś naprawdę dobry i co może wyróżniać cię wśród innych.
  2. Zostań przedsiębiorcą. Załóż działalność, oblicz stawki, zatrudnij doradcę finansowego. Kup sprzęt, na początek półprofesjonalny jak na przykład Canon EOS 6D Mark II. Nie zapomnij o ubezpieczeniu aparatu! Nadwyżki inwestuj w rozsądny sposób, czyli w to, co pozwoli ci zarabiać więcej.
  3. Znajdź swoje „dlaczego”. Brzmi dziwnie, ale zadanie sobie tego pytania i znalezienie motywacji wewnętrznej doprowadzi do prawdziwej satysfakcji z pracy.
  4. Portfolio i strona internetowa. Witryna jest najlepszą wizytówką i najlepszym sprzedawcą. Dzięki niedrogim lub darmowym szablonom możesz zbudować dobre portfolio. Wybierając do niego zdjęcia bądź dla siebie surowy- pokaż mniej, ale tylko te najlepsze. Nie oszczędzaj na stronie internetowej- dobrze skonstruowana będzie twoim najlepszym pracownikiem. Pisz bloga. 
  5. Powiedz wszystkim. Jeśli zdecydujesz się na profesjonalizm, mów o tym wprost. Żadnego „Próbuję fotografować”. Wyjdź do ludzi, najważniejszy jest kontakt osobisty i marketing szeptany. Możesz nawet rozdawać mini zdjęcia z któregoś z dostępnych aparatów natychmiastowych, do których zastosujesz wkłady Fujifilm Instax. Kieruj się zasadą, że każdy klient jest najważniejszy, ale żaden nie jest królem. 
  6. Nie przestawaj się uczyć. Nauka fotografii nigdy się nie kończy, wciąż powstają nowe techniki. Zdobytą wiedzą dziel się, na przykład na swoim blogu. 
  7. Znajdź swój sport. To nie żart- tylko 10% swojej pracy spędzisz na robieniu zdjęć. Sport przyda się też w treningu wytrwałości. 

I uwaga na koniec: To, że ktoś może zostać fotografem nie zawsze znaczy, że powinien.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*