Z roku na rok wzrasta liczba osób, które cierpią z powodu nietolerancji glutenu. Szacuje się, że obecnie jest to nawet około pięć procent całej światowej populacji. Dolegliwość ta objawia się przede wszystkim alergią na gluten (rodzaj białka) i polega na tym, że w organizmie dochodzi do nadmiernej produkcji tzw. cytokin zapalnych, które są wysyłane przez układ odpornościowy w celu zniszczenia potencjalnych zagrożeń. A to z kolei prowadzi m.in. do częstych bólów brzucha, stawów i głowy, zaparć, wzdęć, kłopotów ze snem, problemów z koncentracją i utrzymaniem prawidłowej masy ciała, a także niepłodności czy zaburzeń miesiączkowania. 

Odpowiednia dieta to podstawa 

Gluten jest powszechnie określany mianem cichego zabójcy, ponieważ może powodować całkiem spore uszkodzenia w organizmie i skutkować powstawaniem groźnych chorób, takich jak choćby cukrzyca, anemia, epilepsja, stwardnienie rozsiane, osteoporoza czy nowotwory jelita. Głównym elementem radzenia sobie z nietolerancją omawianego składnika jest przestrzeganie właściwej diety. Konieczne jest przede wszystkim unikanie produktów zawierających zboża (np. jęczmień lub pszenicę), gdyż gluten stanowi nawet 80% całego znajdującego się w nich białka (biały chleb, bułki itp.). Poza tym nie wolno spożywać rzeczy przetworzonych. Na szczęście w sklepach można kupić bezglutenowe mąki, alkohole czy pieczywo, więc nie jesteśmy skazani na głodowanie.

Jeśli należymy do ludzi zapracowanych i nie mamy czasu sami dbać o prawidłowe odżywianie, powinniśmy pomyśleć o cateringu bezglutenowym, który będzie dowożony każdego dnia pod drzwi naszego domu. Pamiętajmy przy tym, że gluten występuje również m.in. w pastach do zębów, proszkach do prania, balsamach do ciała, niektórych lekach, kosmetykach czy środkach do opalania, w związku z czym trzeba bardzo dokładnie czytać wszelkie etykiety. Nie obejdzie się również bez regularnych badań w gabinecie lekarskim, opartych głównie na weryfikacji stanu gęstości szkieletu i szczelności jelit. Pozwoli to bowiem w porę wykryć różne rozwijające się problemy ze zdrowiem. Najważniejsze jest, aby nie bagatelizować problemu, ponieważ może to doprowadzić do tragicznych konsekwencji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 4 =