Z roku na rok wzrasta liczba osób, które cierpią z powodu nietolerancji glutenu. Szacuje się, że obecnie jest to nawet około pięć procent całej światowej populacji. Dolegliwość ta objawia się przede wszystkim alergią na gluten (rodzaj białka) i polega na tym, że w organizmie dochodzi do nadmiernej produkcji tzw. cytokin zapalnych, które są wysyłane przez układ odpornościowy w celu zniszczenia potencjalnych zagrożeń. A to z kolei prowadzi m.in. do częstych bólów brzucha, stawów i głowy, zaparć, wzdęć, kłopotów ze snem, problemów z koncentracją i utrzymaniem prawidłowej masy ciała, a także niepłodności czy zaburzeń miesiączkowania. 

Odpowiednia dieta to podstawa 

Gluten jest powszechnie określany mianem cichego zabójcy, ponieważ może powodować całkiem spore uszkodzenia w organizmie i skutkować powstawaniem groźnych chorób, takich jak choćby cukrzyca, anemia, epilepsja, stwardnienie rozsiane, osteoporoza czy nowotwory jelita. Głównym elementem radzenia sobie z nietolerancją omawianego składnika jest przestrzeganie właściwej diety. Konieczne jest przede wszystkim unikanie produktów zawierających zboża (np. jęczmień lub pszenicę), gdyż gluten stanowi nawet 80% całego znajdującego się w nich białka (biały chleb, bułki itp.). Poza tym nie wolno spożywać rzeczy przetworzonych. Na szczęście w sklepach można kupić bezglutenowe mąki, alkohole czy pieczywo, więc nie jesteśmy skazani na głodowanie.

Jeśli należymy do ludzi zapracowanych i nie mamy czasu sami dbać o prawidłowe odżywianie, powinniśmy pomyśleć o cateringu bezglutenowym, który będzie dowożony każdego dnia pod drzwi naszego domu. Pamiętajmy przy tym, że gluten występuje również m.in. w pastach do zębów, proszkach do prania, balsamach do ciała, niektórych lekach, kosmetykach czy środkach do opalania, w związku z czym trzeba bardzo dokładnie czytać wszelkie etykiety. Nie obejdzie się również bez regularnych badań w gabinecie lekarskim, opartych głównie na weryfikacji stanu gęstości szkieletu i szczelności jelit. Pozwoli to bowiem w porę wykryć różne rozwijające się problemy ze zdrowiem. Najważniejsze jest, aby nie bagatelizować problemu, ponieważ może to doprowadzić do tragicznych konsekwencji. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − osiem =