Biegi w trudnym terenie – jak dobrać potrzebny sprzęt?

Do biegania offroadowego – to znaczy poza utartymi ścieżkami, potrzebny jest sprzęt charakteryzujący się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz posiadający odpowiednie parametry techniczne. Buty do biegania terenowe odróżniają się od typowych „asfaltówek”. Przede wszystkim biegacz odczuje różnicę w poziomie amortyzacji, która w modelach trailowych będzie zdecydowanie mniejsza, niż w tych przeznaczonych do biegów w warunkach miejskich. Wynika to z faktu, że w trakcie treningu prowadzonego w tzw. terenie zbyt dużo miękkiej pianki o właściwościach absorbujących wstrząsy, utrudniałoby kontrolę i czucie stopy – która jak wiadomo – pracuje w warunkach dużej nierówności i tak dość miękkiego terenu.

Ponadto warianty obuwia stosowanego w biegach górskich, leśnych czy przełajowych posiadają dużo bardziej agresywny bieżnik, którego celem jest zapewnienie odpowiedniej przyczepności w trakcie przemieszczania się grząskim czy śliskim szlakiem.

Kurtki biegowe, idealne do zastosowań w biegach na orientację czy w czasie ultramaratonów górskich, to kurtki zapewniające doskonałą ochronę przed wiatrem i deszczem przy zachowaniu właściwego poziomu oddychalności. Rozwiązanie to bazuje najczęściej na zastosowaniu membran, które blokują przenikanie cząsteczek wody w kierunku wewnętrznym oraz umożliwiają dyfuzję pary wodnej z ciała biegacza na zewnątrz.

Ciekawym rozwiązaniem jest także odzież wierzchnia uszyta z materiałów softshellowych. Tu oddychalność jest na naprawdę wysokim poziomie. Softshell świetnie uchroni także przed powiewami zimnego wiatru, jednak gorzej poradzi sobie z ochroną przed deszczem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × trzy =