Jeżeli planujemy zabrać się do wykonywania projektu budowlanego, musimy zadbać o odpowiednie wyposażenie. Jednym z najlepszych miejsc do wykonania takich zakupów, jest specjalistyczna hurtownia budowlana. Możemy w niej zakupić nie tylko niezbędne materiały, ale również narzędzia i części, bez których nasze zadanie będzie niemożliwe. Takie hurtownie cechują się ogromną różnorodnością dostępnych produktów. Nieważne czy szukamy cybantów, czy też jakichś nakrętek lub innych elementów łączeniowych. Bez większych problemów znajdziemy je w tego typu sklepie.
Cybanty znajdują zastosowanie w wielu branżach. Znane są pod różnymi nazwami — strzemiona, obejmy, zaciski stalowe oraz kabłąki to jedynie niektóre z przykładów. Każda z nich dotyczy okrągłego prętu ciągnionego. W zależności od naszych potrzeb dostępne są modele wygięty na trójkąt, kwadrat lub koło. Właśnie kształt wygięcia jest głównym czynnikiem mającym wpływ na nazwę cybanta. Ich głównym zadaniem jest unieruchomienie oraz mocowanie poszczególnych rur lub prętów. Ich ogromna popularność wynika z licznych zalet tego rozwiązania. Ich montaż jest nie tylko łatwy, ale również nie zabiera dużo czasu. Również podczas ich zdejmowania nie napotkamy żadnych problemów.
Jeżeli szukamy konkretnego modelu, najlepiej zdać się na normy DIN. Pozwolą nam w łatwy sposób zidentyfikować czy dany cybant nam się przyda. Przykładowo, jeśli potrzebujemy elementu mocującego dla masztów antenowych, będziemy szukali cybantów wykonanych zgodnie z normą DIN 3570. Ich parametry techniczne sprawdzają się również w innych sytuacjach. Chodzi mianowicie o różnorodne instalacje wewnętrzne, które możemy znaleźć w przemyśle oraz budownictwie mieszkaniowym. Często są używane w maszynach rolniczych, w których są odpowiedzialne za podtrzymywanie różnych elementów konstrukcji.
Jedna z najważniejszych kwestii w przypadku każdego elementu łączeniowego jest materiał, z którego został on wykonany. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku cybantów. Porządne zaciski stalowe muszą być odporne na działanie wysokich temperatur. Istotna jest również minimalna oraz maksymalna średnica rury, na którą możemy założyć dany zacisk. Powinien zostać wyposażony w powłokę ocynkowaną, która zapewni ochronę przed korozją. Zardzewiałe elementy mocujące stanowią znaczne zagrożenie dla stabilności całej konstrukcji.
Typ C służy do montowania elementów kwadratowych. Z kolei obejma typu B, czyli o kształcie owalnym, znajdzie zastosowanie, gdy chcemy zamocować rury lub pręty. Cybanty antenowe dostępne są w kształcie trójkątnym (typ D) oraz prostokątnym (typ U). Ten pierwsze przyda się, jeżeli planujemy ustawianie masztów. Typ U wykorzystywany jest przede wszystkim w budownictwie do instalacji wewnętrznych. Oprócz tego są również dostępne specjalne obejmy jednostronne oraz dwustronne do mocowania na kołki. Przydają się w przypadku mocowania mechanizmów, które nie podlegają znacznym obciążeniom. Montuje je się z wykorzystaniem takich narzędzi jak śrubokręty lub nity.
Często tego typu zaciski zakupujemy w komplecie z innymi elementami, które pomagają podtrzymać rurę znajdującą się w cybancie. Chodzi przede wszystkim o różnego rodzaju podkładki, łączniki i nakrętki. Muszą one również cechować się solidnym wykonaniem, które pozwoli zapewnić naszej konstrukcji poprawnie wykonane połączenia. Oprócz tego należy je ocynkować, aby uniknąć powstawania słabych punktów w danej instalacji. Oczywiście nakrętki nie są tylko używane w połączeniu z cybantami.
Stanowią jeden z najpowszechniej występujących łączników. Jest ona typem pierścienia, którego wewnętrzna strona na całej swojej długości posiada gwint. To, który rodzaj łącznika będzie nam potrzebny, zależy od miejsca, w którym zamierzamy go wykorzystać. Przykładowo nakrętki łożyskowe dostępne na https://www.kristal.net.pl/produkty/nakretki-lozyskowe/91 przydadzą się do maszyn, w których występują łożyska. Umożliwiają dokładne ustawienie położenia tego elementu na wale.