Technologie

Jakie są rodzaje transportu?

Jakie są rodzaje transportu?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie, w dobie otwartych granic, ludzie bez problemu przemieszczają się po świecie, a handel między poszczególnymi państwami kwitnie w najlepsze. Z tego względu prężnie rozwija się rynek usług transportowych. Transportem nazywamy wszelkie czynności, które mają na celu przemieszczanie zarówno ludzi, jak i ładunków z jednego miejsca do drugiego za pomocą różnych środków przewozowych. Mogą to być maszyny (np. samochody czy samoloty) lub istoty żywe (np. zwierzęta). Transport wchodzi w skład tzw. branży TSL (obok logistyki oraz spedycji).

Bogata paleta usług gwarancją sukcesu firmy

Firmy transportowe oferują swoim klientom szeroką paletę różnych usług przemieszczania, które obejmują przede wszystkim załadunek, wyładunek oraz składowanie towarów. Do usług dodatkowych można natomiast zaliczyć spedycję, a także usługi kontrolne, rzeczoznawcze i te związane z działaniem organów celnych. Transport dzielimy zwłaszcza ze względu na zastosowany rodzaj przewozu. Wyróżniamy zatem:

– transport morski (statki pasażerskie, trawlery itp.)

– transport śródlądowy (np. barki)

– – transport kolejowy (pociągi towarowe i pasażerskie)

– transport lotniczy (samoloty pasażerskie i handlowe)

– transport drogowo-samochodowy (samochody osobowe, tiry, busy, autokary)

– transport rurociągowy (rury do przesyłu ropy naftowej, gazu ziemnego itp.)

Warto podkreślić, że w ostatnich latach prężnie rozwija się branża transportu paletowego. Paleta jest bowiem konstrukcją niezbyt skomplikowaną, ale bardzo funkcjonalną – pozwala na stabilne umieszczenie na niej wszelkich ładunków (nawet bardzo ciężkich) i bezpieczne dowiezienie ich do klienta. Na północy naszego kraju dużym uznaniem cieszy się zwłaszcza transport palet Inowrocław, natomiast na wschodzie – transport palet Lubin.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*