Kupno opon to nie tak prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Musimy dopasować je zarówno do naszego modelu samochodu, jak i do warunków, w których na co dzień się poruszamy. Ważna jest również sama jakość opony i jej stan, który również powinniśmy sprawdzić (szczególnie, gdy wybieramy produkt używany). Co powinno na najbardziej zainteresować?

Dobrze dopasowana opona, czyli jaka?

Wybieranie opon powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia ich rozmiaru. Ogumienie powinno być dopasowane do danego samochodu i warunków, w jakich planujemy jeździć. Aby odczytać prawidłowy rozmiar, wystarczy sprawdzić oponę, którą już mamy na kole. Zwykle parametry podawane są tak, jak w tym przykładzie: 185/65 R14 86 T. Mówi on nam, że szerokość opony wynosi 185 mm, współczynnik profilu — 65, a średnica felgi dla tej opony to R14.

Czym są dwie ostatnie dane? To indeks nośności i prędkości. W samochodzie nie możemy używać opon, których maksymalne obciążenie jest za niskie. Liczba 86 mówi o maksymalnej nośności ogumienia. Zaś T do indeks prędkości (w tym wypadku mówiący, że maksimum dla opony to 190 km/h). Stosowanie opon o niższych parametrach niż homologowane obniża bezpieczeństwo jazdy i może sprawić, że w razie wypadku ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

Finalnie powinniśmy zdecydować, czy potrzebujemy opon letnich, zimowych czy uniwersalnych. Jeśli jeździmy tylko po mieście lub na krótkich trasach, uniwersalne będą dobrym wyborem. W innych wypadkach powinniśmy mieć zestaw pierwszych i drugich. Duży wybór opon renomowanego producenta będziemy mogli znaleźć choćby na stronie https://plusgum.pl/producenci-opon/maxam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + dziesięć =