Hodowanie roślin w pomieszczeniach pozwala zwiększyć atrakcyjność takiego wnętrza i wprowadza przyjemną atmosferę, lecz w takim przypadku będą one potrzebowały nie tylko regularnego podlewania, ale i odpowiedniej ilości światła. Nawet te ulokowane w pobliżu okien mogą potrzebować dodatkowej dawki oświetlenia, zwłaszcza w okresie jesieni oraz zimy.

Dlaczego światło jest tak ważne?

Dostęp do odpowiedniej ilości promieni wpływa nie tylko na wygląd zieleni, ale po prostu jej przetrwanie. Światło jest niezbędne do procesu fotosyntezy, bez której roślinność nie może rosnąć i się rozwijać, a zaczyna obumierać. Rośliny zdobiące mieszkanie czy dom nie pochodzą z reguły z klimatu umiarkowanego i choć z czasem adaptują się do warunków, to nie będą się mogły w pełni rozrosnąć. Gdy nie możemy im zatem zapewnić odpowiedniego dostępu do promieni słonecznych, należy sięgnąć po sztuczne oświetlenie.

Dobór oświetlenia

Każdy hodowany gatunek ma swoje wymagania i flora o dużych, zielonych liściach będzie potrzebowała mniej promieni niż małe kwiaty, o wielokolorowych listkach. W przypadku roślin o bardziej tropikalnym charakterze nie można też stosować bardzo ostrego światła, które z chęcią przyjmują choćby kaktusy.

Niektóre odmiany zieleni potrzebują szczególnych warunków, stąd niezbędna jest na przykład lampa do uprawy konopi, na którą najlepiej oddziałują warianty LEDowe. Wśród gatunków, które potrzebują dużego natężenia światła znajdą się choćby agawy, aloesy, hibiskusy, plumerie, a także warzywa. Najczęściej doświetlenie zapewnia się lampą sodową do hodowli roślin, która gwarantuje dobre efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + 2 =