Napędy wykorzystywane w przemyśle, muszą być precyzyjnie dostosowane do potrzeb i warunków pracy danego przedsiębiorstwa. Bez względu na to, jak duży mamy zakład, na jaką skalę prowadzimy produkcję oraz jaką branżą dokładnie się zajmujemy, wybór musi zapewniać niezawodność i maksymalną oszczędność energii. Warto wiedzieć jakie opcje mamy do wyboru i na co możemy się zdecydować.
Do napędu maszyn można stosować silniki elektryczne, napędzane prądem stałym lub zmiennym. Możemy więc wybierać wśród silników jednobiegunowych, dwubiegunowych, silników z falownikiem i innych. Przykładowo silniki krokowe, funkcjonujące dzięki zasilaniu impulsowemu, zapewniają precyzyjne wykonanie ściśle określonej ilości obrotów. Jeśli chodzi o ruch obrotowy, mamy do wyboru silniki zapewniające zarówno stałe jak i zmienne wartości. Wszędzie tam, gdzie wytworzony przez silnik ruch musi być dopasowany do pewnych wymagań, zastosowanie znajdują przekładnie. Są to elementy służące do przeniesienia ruchu z elementu czynnego, na element bierny.
W zależności od wykorzystywanych zjawisk fizycznych, przekładnie możemy podzielić na: hydrauliczne, pneumatyczne, mechaniczne i elektryczne. Przekładnia ślimakowa (jedna z najczęściej wykorzystywanych) lub stożkowo walcowa, jest przykładem mechanizmu o konstrukcji kątowej. Przekładnie mogą zapewniać różne stałe przełożenia, jednak często wykorzystuje się te o stałym przełożeniu. Opcją łączącą silnik elektryczny z przekładnią, są motoreduktory, które pozwalają na niezwykłą oszczędność miejsca.