Jessica Lynn Lewis/pexels.com
Jeszcze do niedawna laptopy kojarzyły się wyłącznie z mobilnym sprzętem komputerowym, który służył do prac biurowych lub podstawowych czynności takich jak oglądanie filmów czy słuchanie muzyki. W ostatnim czasie jednak coraz częściej pojawiają się na rynku laptopy specjalnie przystosowane do grania w gry komputerowe. Oczywiście wydajnością nie są jeszcze w stanie dorównać najbardziej rozbudowanemu komputerowi stacjonarnemu, jednak mogą doskonale się spisać nawet w przypadku stosunkowo zaawansowanych gier. W poniższym artykule podpowiadamy czym się kierować podczas wybierania laptopa do gier komputerowych.
Kluczem do wybrania doskonałego laptopa do gier komputerowych są znajdujące się w nim podzespoły. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pamięć RAM oraz procesor. Bardzo ważna jest także wybranie dobrej karty graficznej. Wszystkie laptopy wyposażone są fabrycznie w zintegrowaną kartę graficzną, która w zupełności wystarczy do podstawowych czynności wykonywanych na komputerze. Jeżeli jednak zależy nam na sprzęcie, który będzie doskonale służył graczom, powinniśmy zdecydować się na model wyposażony w dodatkowy, dedykowany układ graficzny. Na rynku dostępne są różne wersje dedykowanych kart graficznych, które możemy dostosować do naszych planów i indywidualnych potrzeb.
Kolejnym istotnym parametrem jest pamięć RAM. Bez jej odpowiedniej ilości sprzęt nie będzie mógł w pełni wykorzystywać możliwości, które daje mu odpowiednia karta graficzna. Zasada jest taka, że im więcej RAM-u, tym lepiej. Jeżeli chcemy korzystać z gier w rozdzielczości full HD powinniśmy zainwestować w pamięć nie mniejszą niż 8 GB. Warto jednak wyposażyć się w dwanaście lub nawet więcej. Niemal wszystkie laptopy do gier pozwalają na późniejsze dokładanie pamięci RAM, więc na początku nie musimy kupować jej ogromnej ilości. Po pewnym czasie pamięć można bowiem rozbudować lub wymienić na nową.
Laptop do gier musi także posiadać wydajny procesor. Obok karty graficznej jest to najistotniejszy element tego rodzaju sprzętu. Najważniejsze kwestie dotyczące procesora to ilość rdzeni i taktowanie. Jeżeli chcemy w pełni wykorzystać możliwości karty graficznej, powinniśmy zaopatrzyć się w laptop z procesorem o ilości rdzeni nie mniejszej niż cztery. Wydajne procesory wyróżniają się także wysoką częstotliwością taktowania
Wysoka wydajność niestety często idzie w parze z przegrzewaniem się komputera. Nawet doskonałej jakości podzespoły mogą ulec przegrzaniu podczas pracy na najwyższych obrotach. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku długich godzin spędzonych nad wymagającą technicznie grą. Dobrze schłodzony laptop skutkuje cichą pracą. Jego obudowa jest chłodna a temperatura podzespołów oscyluje w granicach normy. Ponieważ przegrzanie równa się spadkowi wydajności, a czasami nawet uszkodzeniu sprzętu, warto zadbać o odpowiedni system chłodzenia. Co mamy do wyboru?
Producenci mają swoje rozwiązania dotyczące ochrony przed przegrzaniem. Stosowane są do tego specjalne płytki chłodzące, dodatkowe wentylatory lub miedziane przewody, które odprowadzają ciepło z dala od podzespołów. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i każde jest w pewien sposób skuteczne. Warto jednak zaznaczyć, że laptopy o sporych gabarytach radzą sobie z chłodzeniem lepiej niż te w niewielkich obudowach. Dodatkowym rozwiązaniem może być specjalna podkładka chłodząca, która nie tylko chroni komputer przed przegrzaniem, ale także umożliwia jego wygodne trzymanie na kolanach.
Nawet najbardziej wydajne podzespoły nie będą wpływały skutecznie na płynność gry, jeżeli będzie ona przekazywana z dysku zbyt wolno. Dlatego, zamiast tradycyjnego dysku HDD warto zaopatrzyć się w laptop, który będzie dysponował nowoczesnym dyskiem SSD. Po wymianie tradycyjnego dysku twardego na SSD ogólna wydajność komputera wzrasta. Przekłada się to także na dużo szybsze wczytywanie się gier i płynniejszą rozgrywkę, niekiedy bez konieczności wymiany pozostałych części.
Wiele osób zastanawia się nad zakupem laptopa do gier, który był już używany i w związku z tym jest dostępny w dużo niższej cenie. Ma to oczywiście swoje zalety – główne ekonomiczne – jednak w wielu potencjalnych użytkownikach budzi mieszane uczucia. Najczęściej boimy się tego, że pomimo zapewnień sprzedającego laptop będzie w złym stanie technicznym i tym samym posłuży nam dużo krócej niż fabrycznie nowy sprzęt.
Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zakup komputera poleasingowego. Takie sprzęty najczęściej funkcjonują jako służbowe komputery w dużych korporacjach. Po stosunkowo krótkim czasie przekazywane są do sklepów, gdzie przechodzą dokładny przegląd techniczny, a potem szukają nowych właścicieli. Możemy więc trafić na wyjątkowo dobry sprzęt w bardzo atrakcyjnej cenie. Niekiedy sprzedawane są za siedemdziesiąt, a nawet pięćdziesiąt procent ceny rynkowej, co jest doskonałą okazją i stwarza możliwość posiadania dobrego sprzętu nawet przez osoby dysponujące odrobinę mniejszym budżetem. Podzespoły w laptopach poleasingowych Dell mogą okazać się na tyle zaawansowane, że taki komputer doskonale sprawdzi się w roli laptopa gamingowego. Warto przejrzeć oferty sklepów internetowych.