Kiszenie to proces konserwowania lub przedłużania trwałości żywności poprzez fermentację beztlenową w solance (żywność solona) lub zanurzenie w occie. Otrzymany w ten sposób produkt nazywany jest „piklem” lub poprzedzony przymiotnikiem „piklowany”. Folie do kiszenia możesz kupić na stronie: https://www.bialpak.pl/pl/rolnictwo/folia-kiszonkarska.
Kiszenie może zachować łatwo psującą się żywność przez wiele miesięcy. Właściwości antybakteryjne przypraw i elementów kwasowych, takich jak ocet, są odpowiedzialne za zapobieganie rozwojowi bakterii, które mogłyby wywołać chorobę. Kiszenie jest często procedurą konserwowania, która wykorzystuje najwyższe temperatury, chociaż istnieją pewne różnice między procesami kiszenia. Kiszenie może również hamować zmianę koloru warzyw, takich jak marchew, ze względu na utlenianie.
Technika kiszenia wywodzi się ze starożytnych Indii i Babilonu i była stosowana do konserwacji żywności, takiej jak ogórki, ryby, owoce, jajka i oliwki. Na subkontynencie indyjskim była to metoda konserwowania nasion gorczycy przez co najmniej 4500 lat: wykopaliska w starożytnym mieście (Mohenjo-daro) przyniosły duże ilości tych nasion z ceramicznych garnków datowanych na 2800-2600 r. p.n.e. Praktyka ta rozprzestrzeniła się następnie na inne części Azji i Egiptu, gdzie inne rodzaje żywności były konserwowane w oleju lub occie wraz z ziołami i przyprawami; technika ta została następnie przywieziona do Europy, gdzie stosowano ją do konserwowania takich produktów jak oliwki, jajka i ryby.
Chociaż współczesne kiszenie różni się od starożytnej techniki na wiele sposobów – zwłaszcza poprzez stosowanie octu zamiast soli i przypraw zamiast ziół – efektem końcowym jest nadal zakonserwowana żywność, którą można się cieszyć przez wiele miesięcy po przygotowaniu.