Biznes i finanse

Kto jest zwolniony z opłat spadkowych?

Kto jest zwolniony z opłat spadkowych?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Otrzymanie spadku to zwykle ogromna radość dla spadkobiercy, jednak często łączy się ona z obawą zapłacenia wysokiego podatku. Na szczęście znaczna część spadkobierców może uniknąć zapłaty podatku. Kto nie płaci opłat spadkowych? Jak uzyskać zwolnienie z opłat?

Podatek od spadku a najbliższa rodzina

Zgodnie z polskim prawem opłaty spadkowe muszą uiścić wszystkie osoby, które nie były spokrewnione z osobą, po której dziedziczą. Podatek nie dotyczy najbliższych członków rodziny. Ustawodawca wyodrębnił tak zwaną grupę zerową. Należą do niej małżonek, rodzeństwo oraz rodzice i dziadkowie zmarłego. Z podatku zwolnione są również dzieci oraz pasierbi. Opłat spadkowych nie muszą uiszczać również synowe, zięciowie, macocha czy ojczym. Aby uzyskać zwolnienie z płacenia podatku od spadku należy zgłosić fakt otrzymania spadku, poparty odpowiednią dokumentacją w przeciągu pół roku od wystąpienia obowiązku podatkowego. W celu ułatwienia całej procedury warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej kancelarii prawnej.

Zajmuje się tym między innymi https://kancelariakhm.pl. Taka pomoc może być niezbędna, szczególnie w przypadku odziedziczenia spadku o dużej wartości. Grunty, nieruchomości czy duży majątek mogą łączyć się z zapłatą podatku w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy. To od poprawności złożonych w urzędzie skarbowym dokumentów, zależeć będzie czy uzyskamy zwolnienie z płacenia opłat spadkowych. Prawo spadkowe to bardzo skomplikowana dziedzina, która może być niezrozumiała dla osoby, która na co dzień nie ma kontaktu z urzędem skarbowym i kompletowaniem dokumentacji. 

Kwota wolna od podatku

Ustawodawca przewidział również zwolnienie z płacenia podatku w przypadku dalszej rodziny i osób niespokrewnionych. Dotyczy to jednak spadku o niewielkiej wartości. W przypadku krewnych zwolnienie z płacenia opłat spadkowych można uzyskać, jeśli wartość otrzymanej darowizny lub spadku nie przekracza 7276 zł a w przypadku osób zupełnie niespokrewnionych jest to 4902 zł. W obu sytuacjach należy uiścić opłatę wyłącznie od kwoty przekraczającej kwotę wolną od podatku. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*