Dla domu i ogrodu

Napowietrzanie ścieków – istotny proces w oczyszczalni

Napowietrzanie ścieków – istotny proces w oczyszczalni
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Z roku na rok wzrasta liczba osób, które decydują się na postawienie obok domu mini oczyszczalni ścieków. Jest to bowiem konstrukcja niezwykle ekonomiczna w eksploatacji, niemal całkowicie bezobsługowa, w pełni bezpieczna dla środowiska naturalnego oraz ponadprzeciętnie wytrzymała. Tak naprawdę jednym z nielicznych wymogów jest w tym przypadku regularne napowietrzanie nieczystości znajdujących się w komorze głównej. Robi się to w celu przyspieszenia naturalnego procesu biologicznego rozkładu szkodliwych związków organicznych.

Gwarancja prawidłowego funkcjonowania konstrukcji

Napowietrzanie ścieków polega na dostarczaniu do nich tlenu, co sprzyja eliminacji wszelkich substancji toksycznych. Główną rolę odgrywają tutaj bakterie heterotroficzne, które czynnie uczestniczą w procesie utleniania niebezpiecznych związków. Dodatkowe korzyści wynikające bezpośrednio z prawidłowego napowietrzania to m.in. niższe koszty użytkowania konstrukcji (głównie z powodu pozostawania ścieków w bezruchu), ograniczenie jej awaryjności i zapewnienie ciągłości pracy, spora oszczędność energii elektrycznej, zachowanie odpowiedniego cyklu mineralizacji, a także optymalizacja procesu rozkładu (przebiega z właściwą intensywnością).

W sklepach bez problemu znajdziemy profesjonalne dmuchawy do napowietrzania ścieków – działają one na takiej zasadzie, że wtłaczają sprężone powietrze przez specjalną pompę. Najlepiej w codziennym użytkowaniu sprawdzają się modele membranowe, składające się z zaworów i wkładów filtrowych. Dobór konkretnego rozwiązania zależy jednak w dużej mierze od rozmiaru oczyszczalni i dokładnego ustalenia zapotrzebowania na tlen.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*