Choroba Peyroniego, czyli stwardnienie plastyczne prącia stanowi poważne zagadnienie, jeśli mowa o zdrowiu mężczyzn. Czasami nie wywołuje żadnych objawów w organizmie, a potrafi nawet uniemożliwić aktywność seksualną. Dlatego tak ważne jest, żeby znać jej objawy i w razie konieczności odpowiednio szybko zareagować.
Jednym z nich jest stan zapalny. Pacjenci zaczynają zauważać na grzbiecie prącia zmiany chorobowe, takie jak krostki oraz guziki. Niejednokrotnie zaczyna występować ból podczas wzwodu będący wynikiem skrzywienia prącia (w bok, dół lub w górę). Częstym objawem, którym charakteryzuje się choroba Peyroniego to „efekt zawiasu”, czyli sytuacja w której penis początkowo chce się podnieść ku gorze, a następnie odchyla się delikatnie w bok, po czym wraca do stanu początkowego ułożenia.
Rozwój choroby opiera się na pogłębianiu pierwszych niepokojących zmian. Tkanka osłonki białawej, znajdująca się w prąciu traci elastyczność i zaczyna twardnieć. Jest to główna przyczyna skrzywienia prącia. W dalszych etapach namnaża się blaszka łącznotkankowa, która w dramatycznych sytuacjach może całkowicie uniemożliwić stosunek seksualny