Dla domu i ogrodu

Podstawowe zasady urządzania salonu

Podstawowe zasady urządzania salonu
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Podczas urządzania salonu warto wcześniej skupić się na kilku kwestiach. Dzięki temu unikniemy błędów, a pomieszczenie zostanie urządzone z pomysłem i smakiem zgodnie z potrzebami i gustem mieszkańców. Liczne sugestie ze strony rodziny, znajomych, czy pracowników sklepów meblowych na pewno nie ułatwiają decyzji. Na co zatem zwrócić uwagę? Jakich zasad się trzymać?

Określenie stylu

Podjęcie decyzji, w jakim stylu zostanie urządzony salon jest kwestią kluczową. Obecnie mamy do wyboru mnóstwo najróżniejszych opcji aranżacji – od nowoczesnych, skandynawskich w duchu minimalizmu, po rustykalne, klasyczne, które są bardziej przytulne. W tym celu warto przejrzeć magazyny wnętrzarskie, galerie internetowe i spisać listę rzeczy, kolorów, dodatków i mebli, które są najbliższe naszemu gustowi. Warto pamiętać, że style są też po to, by je mieszać. Jeśli zatem podobają nam się minimalistyczne wnętrza, ale z przytulnymi dodatkami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w taki sposób urządzić salon. Gdy określimy, w jakim stylu zostanie zaaranżowane wnętrze, wybierzemy kolor ścian i podłóg, przechodzimy następnie do wyboru głównych bohaterów, czyli mebli.

Wybór mebli

Zanim zakupimy meble do salonu, należy sprawdzić wymiary pomieszczenia i wizualizować sobie, w którym miejscu mogą stanąć poszczególne elementy. Czy zdecydujemy się na dużą kanapę, czy na fotele, czy miejsce znajdzie stół, a może mały stolik? Czy w salonie potrzebny nam regał, a może wystarczy jedynie komoda. O ile salon jest przestronny, nie mamy problemu z tego typu wyborami. Gorzej, jeśli ogranicza nas metraż. Wówczas warto określić główne funkcje, jakie ma pełnić salon w naszym domu – czy ma być to miejsce wypoczynku, spotkań, a może przechowywania książek i dekoracji? Dzięki temu łatwiej będzie zdecydować się, czy potrzebujemy dużej kanapy, czy może wystarczą wygodne fotele z podnóżkiem, jak choćby takie, które można zobaczyć na https://www.jurpol-meble.pl/fotel-pufa-tom-wypoczynek-salon/. Dobór mebli powinien odbywać nie na zasadzie skrajności. Jeśli decydujemy się na masywny wypoczynek, warto aby meble (regał, komoda, stolik) miały lżejszą formę. I odwrotnie. W ten sposób wnętrze nie będzie przytłoczone. 

Ustawienie mebli

Kolejnym etapem jest projektowanie ustawienia mebli. Warto rozrysować sobie na kartce kontur salonu z uwzględnieniem okien i drzwi i przygotować kilka wersji układu. Na tym etapie trzeba wziąć pod uwagę charakter mieszkańców. Czy to salon dla osoby samotnej, czy dla pary, a może dla rodziny z dziećmi. W każdym przypadku potrzeby są inne. Najważniejsze, aby zachować dojście do wszystkich mebli, co ułatwi ich sprzątanie i czyszczenie. To samo tyczy się podłogi. Warto, aby ustawienie wszystkich elementów umożliwiło bezproblemowe i wygodne odkurzanie oraz mycie podłóg. Przemyślane rozstawienie mebli pozwoli także na komfortowe użytkowanie salonu. Ważne by było dojście do półek czy regałów z książkami, witryny z naczyniami czy też szuflady z konfekcją. 

Wybór dodatków

Takie dekoracje pełnią bardzo ważną funkcję w ostatecznym wyglądzie salonu. Mogą nadać mu ostatecznego charakteru, dzięki nim pomieszczenie będzie miało to „coś”. Dodatki, które najczęściej są wybierane to:

– poduszki,

– firany i zasłony,

– dywany,

– oświetlenie (żyrandole, lampy duże stojące i małe lampki stojące lub wiszące),

– obrazy i zdjęcia,

– kwiaty doniczkowe,

– koce i pledy,

– wazony i świeczniki.

Dodatki należy dobrać na końcu urządzania salonu, gdy meble staną już w ostatecznej konfiguracji. Najpierw należy zawiesić firanki i zasłony oraz położyć dywan. Wtedy najlepiej widać, jakich elementów najbardziej brakuje i w którym miejscu. Może się bowiem okazać, że niektóre dodatki zepsują odbiór całego pomieszczenia. Wszystko co wzbudza nasze wątpliwości, należy sobie odpuścić. Najlepiej pomieszkać z takim niedokończonym salonem kilka tygodni, miesięcy i sukcesywnie wybierać dodatki. Dzięki temu nie przytłoczymy od razu całego pomieszczenia i wybierzemy tylko to, co naprawdę do nas przemawia. Najważniejsze, by go nie zagracić niepotrzebnymi i przypadkowymi bibelotami. Dużą rolę pełnią również takie detale jak doniczki, serwety czy obrusy. Dlatego warto dłużej się nad nimi zastanowić, by nie zepsuć ogólnego efektu. Z pomocą przychodzą pisma wnętrzarskie oraz blogi i galerie internetowe (Pinterest jest tu skarbnicą inspiracji), dzięki którym łatwiej będzie wybrać rzeczy, które pasują nie tylko do salonu, ale i do nas samych.

Spokój najlepszym doradcą

Podczas urządzania salonu zachowajmy dystans i spokój. Nie trzeba mieć wszystkiego na już. Czasem lepiej przeczekać w niepewności i pomieszkać trochę we wnętrzu, opatrzyć się i przeanalizować potrzeby własne i gości. Takie detale, jak odstawienie kubka podczas oglądania telewizji czy spotkania z gośćmi da nam chociażby odpowiedź na pytanie, w którym miejscu potrzebny jest stolik i jakiej powinien być wielkości. Jednak najważniejsze, by podczas aranżacji salonu pamiętać, że nie musimy być na czasie ze wszystkimi trendami, a wnętrze to ma podobać się przede wszystkim jego mieszkańcom, którzy spędzają w nim najwięcej czasu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*