Opony samochodowe są najbardziej eksploatowanym elementem każdego pojazdu, nikogo nie dziwi ten fakt, ponieważ nieważne czy za oknem słońce lub deszcz to ogumienie jest ciągle nastawione na działanie zmieniających się czynników pogodowych. Aby zachować ich dłuższą żywotność, wystarczy pamiętać o kilku podstawowych czynnościach, dzięki którym dany zestaw opon będzie można użytkować przez bardzo długi czas.

Styl jazdy 

Bieżnik każdego koła nie polubi agresywnej jazdy w postaci nagłego ruszania, czy hamowania tak zwanego hebla na ostatnią chwilę. Takie użytkowanie auta spowoduje wyłącznie szybsze ścieranie bieżnika. Będzie to można zaobserwować na jego zewnętrznych krawędziach. W takim wypadku należy wnioskować, że spokojna, a w pewnych momentach bierna postawa za kierownicą uchroni przed nadmiernym zużyciem opon.

Czy rzeczywiście jest to prawda? Niestety nie. W przypadku aut z zawieszeniem wielowahaczowym napędem na przednie koła dojdzie do wyząbkowania bieżnika – jego specyficznego zużycia, które będzie rzutowało na komfort podróżowania. Złotym środkiem, jeśli chodzi o styl jazdy stanie się po prostu rozsądek i doświadczenie kierowcy, a na oponach Maxxis każdy miłośnik motoryzacji przejedzie setki kilometrów bez niemiłych niespodzianek.

Geometria zawieszenia

Nieprawidłowa geometria zdecydowanie przyczyni się do pogorszenia stanu ogumienia w aucie. Po przejechaniu kilkuset kilometrów okaże się, że jedna opona eksploatowana jest bardziej niż pozostałe lub w łącznym rozrachunku bieżnik zacznie się szybciej przecierać. Nawet początkujący kierowca podczas trasy poczuje, że samochód źle prowadzi się w niezbyt sprzyjających warunkach. Po dłuższym czasie okaże się, że opony będą się nadawały wyłącznie do utylizacji, a wydatki związane z pojazdem wzrosną w skali roku.

Wszystkiemu winne amortyzatory

Dla wielu kierujących pojazdami jest to swego rodzaju ciekawostka, lecz nie ma ona nic wspólnego z fantastyką, to rzeczywistość. Niesprawne amortyzatory przyczyniają się także do zużycia bieżnika. Cały proces można opisać w kilku słowach. Uszkodzone amortyzatory powodują  chwilowe oderwanie się kół od asfaltu; jest to dosłownie kilka sekund. Niestety w momencie odzyskania ich prawidłowego położenia, pojawia się tarcie, a wraz z nim wysoka temperatura. Aby nigdy więcej nie martwić się o ogumienie auta, wystarczy zaufać profesjonalistom i postawić na używane przez wielu kierowców profesjonalne opony Dębica.

Kluczowe zawieszenie 

W tym wypadku mowa o luzie w zawieszeniu, które w pewien sposób jest tak samo destruktywne dla auta jak luzy w układzie kierowniczym. Rezultatem znienawidzonym przez kierowców w tej sytuacji są między innymi: obniżony komfort jazdy, pogorszona przyczepność pojazdu do powierzchni, po której się porusza, a przede wszystkim wspomniane już wielokrotnie zużycie bieżnika. Wszystkie te sytuacje w łącznym rozrachunku prowadzą do jednego – nieuchronnego zdarzenia, którym jest wypadek.

Ciśnienie

Właściwy poziom ciśnienia, to gwarancja długiego użytkowania opon. Dlaczego? W przypadku zbyt wysokiego ciśnienia dochodzi do przyspieszonego ścierania się centralnej części bieżnika. Jednakże najczęściej spotykanym zjawiskiem jest zbyt niskie ciśnienie w oponach, a to także nie służy ich długowieczności. W tym przypadku ścierają się skrajne części bieżnika. Cała konstrukcja opony zaczyna się uginać, w rezultacie powstaje wysoka temperatura. Ogumienie w ten sposób eksploatuje się dwukrotnie, a opona w niedługim czasie stanie się bezużytecznym kawałkiem gumy.

Aby opony w aucie posłużyły latami, nawet najbardziej wymagającemu kierowcy, należy skupić się nie tylko na samym ogumieniu, ale także na poszczególnych podzespołach, które wchodzą  z nimi w interakcje podczas przemieszczania się. Zachowując rozsądek, dbając o całość, każdy moto maniak odczuje różnicę pod względem komfortu w czasie przejażdżki, a jego portfel nie ucierpi. Dlatego tak istotne jest dokonywanie regularnych przeglądów pojazdu czy to u mechanika czy w specjalistycznych stacjach diagnostycznych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 4 =