Technologie

Silniki elektryczne jednofazowe – zasada działania, cel i przeznaczenie

Silniki elektryczne jednofazowe – zasada działania, cel i przeznaczenie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Silniki elektryczne jednofazowe są rodzajem silnika prądu stałego (DC). Mają jedno uzwojenie i zazwyczaj pracują na prądzie zmiennym (AC) 120 V lub 220 V AC.

Bardzo cenne przez mnogość zastosowań

Silniki elektryczne jednofazowe warszawa są wykorzystywane w zastosowaniach, w których wymagany jest niski moment rozruchowy, takich jak wentylatory, dmuchawy i pompy. Silniki elektryczne jednofazowe warszawa mogą być również wykorzystywane do zasilania lekkiego sprzętu, takiego jak maszyny do szycia, odkurzacze i małe urządzenia.

Większość silników jednofazowych jest przeznaczona do pracy z częstotliwością 50 Hz – 60 Hz. Prędkość, z jaką obraca się wał, zależy od napięcia dostarczanego do silnika i jego obciążenia. Niska prędkość oznacza, że silnik będzie obracał się powoli, natomiast wyższa prędkość oznacza, że będzie obracał się szybciej.

Konstrukcyjny twist

Jednofazowe silniki elektryczne są również nazywane „twistami”, ponieważ mają tylko jedno uzwojenie (stojan). Trzy przewody łączą stojan z zewnętrznym źródłem zasilania poprzez przełącznik, ale z samego stojana wychodzą tylko dwa przewody: jeden przewód łączy się z napięciem linii; drugi łączy się z punktem neutralnym na napięciu linii; a trzeci przewód łączy się z potencjałem ziemi.

Prosty podział, złożone zastosowanie

Silniki elektryczne jednofazowe warszawa można podzielić na dwa typy w oparciu o ich zastosowanie. Różnica między nimi polega na tym, że silniki klatkowe nie mają uzwojeń na wale, natomiast silniki z uzwojonym wirnikiem mają uzwojenie na wale.

1) Silniki indukcyjne prądu przemiennego: Są one wykorzystywane w zastosowaniach, w których wymagany jest wysoki moment rozruchowy, takich jak dmuchawy, sprężarki i wentylatory itp.

2) Silniki indukcyjne prądu stałego: Są one wykorzystywane w zastosowaniach, w których wymagana jest kontrola prędkości, takich jak pompy, wentylatory itp.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*