Dla domu i ogrodu

Stół do warsztatu – jakie powinien mieć parametry?

Stół do warsztatu – jakie powinien mieć parametry?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z niezbędnych mebli w każdym warsztacie jest specjalny stół. Posiada on obszerny blat, na którym można z powodzeniem wykonywać rozmaite naprawy oraz wytwarzać niewielkie przedmioty użytkowe. Poza tym zapewnia swobodne realizowanie wszelkich czynności o charakterze monterskim, a także ułatwia utrzymanie idealnego porządku wśród narzędzi (ze względu na liczne szuflady i schowki). Czym konkretnie musi się charakteryzować dobry stół do warsztatu?

Dodatkowe funkcje z pewnością się przydadzą

Jeśli chodzi o stół warsztatowy projekt tego mebla powinien uwzględniać przede wszystkim odpowiednie wymiary – koniecznie dostosowane do przestrzeni roboczej, w której będzie eksploatowany. W przeciwnym razie może się okazać, że jest zbyt mały albo nadmiernie zagradza nam drogę, utrudniając tym samym podejmowanie działań. Za uniwersalne uznawane są modele o szerokości co najmniej 60 cm i długości 120 cm. Duże znaczenie ma też wysokość konstrukcji, gdyż wpływa bezpośrednio na komfort jej użytkowania. Optymalna to taka, która jest kompatybilna z naszym wzrostem oraz zasięgiem ramion – od 80 do maksymalnie 120 cm.

Kolejny istotny parametr to rodzaj stołu ściśle skorelowany z jego główną funkcją. Wyróżniamy m.in. wersje zaciskowe (świetnie stabilizujące obrabiane elementy), składane (z ruchomą podstawą), imadłowe, stolarskie i wielomodułowe (ponadprzeciętnie rozbudowane). Nie bez znaczenia jest ponadto materiał wykonania obiektu. Godne polecenia są zwłaszcza stoły metalowe z drewnianym blatem, wyróżniające się bardzo wysoką trwałością. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o pożądanych dodatkach, znacznie podnoszących wygodę pracy. Mowa tutaj choćby o oświetleniu centralnym, warstwie antypoślizgowej na blacie czy technologii chroniącej przed prądem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*