Woda mineralna to woda o dużej zawartości minerałów, najczęściej w postaci rozpuszczonych soli. Minerały są wynikiem obecności wody podziemnej.
Woda mineralna jest używana jako zdrowa alternatywa dla picia wody z kranu i innych napojów. Jest również stosowana jako składnik różnych produktów spożywczych, takich jak napoje bezalkoholowe i lody.
Woda mineralna zawiera mniej niż 1g/litr całkowitych rozpuszczonych substancji stałych (TDS). Należą do nich jony sodu, wapnia, magnezu, chlorku i wodorowęglanu.
Najczęściej występujące w wodzie mineralnej minerały to:
Wymagany do normalnego wzrostu i rozwoju. Niedobór wapnia może powodować słaby rozwój kości u dzieci i osteoporozę u dorosłych. Wapń jest również potrzebny do skurczu mięśni i krzepnięcia krwi. Dorośli potrzebują około 1000 mg dziennie, co można osiągnąć poprzez spożywanie 3 porcji (600 mg) produktów mlecznych lub spożywanie 1 porcji (200 mg) łososia w puszce dwa razy w tygodniu.
Wymagany do prawidłowego skurczu mięśni, funkcjonowania układu nerwowego i zdrowia kości. Niedobór magnezu może powodować skurcze mięśni, drgawki lub nieprawidłowy rytm serca. Może również prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób serca.