Koronka zębowa to uzupełnienie stosowane w celu odbudowy uszkodzeń, wzmocnienia, lub poprawy estetyki uzębienia. Przy jej pomocy można znacznie zmienić kolor lub kształt zęba. Współczesna protetyka bardzo chętnie korzysta z możliwości tego rodzaju rekonstrukcji. Jest ona często polecana pacjentom, szczególnie w przypadkach takich jak:

– brak szkliwa, wrodzony lub z innych przyczyn,

– osłabiony ząb,

– odbudowa uszczerbków, złamanych fragmentów,

– pokrycie uszkodzeń,

– silne przebarwienia

Wykonanie koronki

Można ją porównać do cienkiej nakładki, montowanej na zębie. Zabieg odbywa się w trakcie dwóch, trzech wizyt w gabinecie i jest bezbolesny. Jego zaletą jest możliwość nałożenia nawet na niewielkich pozostałościach zniszczonych zębów. Wykonać go może doświadczony i sprawdzony dentysta w Świnoujściu lub w innym mieście.

Pierwszym etapem zakładania koronki jest przygotowanie zęba, czyli oszlifowanie go, nadanie pożądanego kształtu. Musi on być zmniejszony z każdej strony o jeden do dwóch milimetrów. Odbywa się to po podaniu znieczulenia miejscowego, a więc nie jest bolesne. Następnie dobierany jest kolor, a później wykonywany odcisk zęba i dziąsła, w specjalnej plastycznej masie. Na jego podstawie protetyk wykona odpowiednią nakładkę. W tym czasie pacjent może nosić koronkę tymczasową, akrylową. Po wykonaniu tej właściwej stomatolog dopasowuje ją w trakcie tzw. przymiarki a później zamontuje ją na stałe. Jeśli jest poprawnie wykonana, a następnie odpowiednio czyszczona będzie służyć przez wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 + 1 =