Cynkowanie metali to jeden z najstarszych i najbardziej popularnych sposobów powlekania ich warstwą stopu cynku. Metody te polegają na pokryciu przedmiotu galwanicznie, czyli w wyniku bezpośredniego kontaktu z roztopionym stopem cynku. Cynkowanie jest stosowane przede wszystkim do ochrony stalowych elementów instalacji przed korozją.
Cynkowanie metali jest to proces w którym połączone są wodorosty cynku i żelatyny. Po wykonaniu pracy następuje ich usunięcie z obrabianej powierzchni metalu. Zabieg ten jest stosowany m. in. do ochrony konstrukcji stalowych, w tym kotłów i pieców grzewczych, przed destrukcyjnymi działaniami faktorów atmosferycznych (skażenie, korozja). Cynkowanie to również jedna z technik blacharsko-lakierniczych lub przemysłowych stosowanych do pokrycia powierzchni blacharskich czy skrzydeł drzwiowych. Cynkowanie metali to proces, który polega na wprowadzeniu cynku do powierzchni metalu. Zasada jest bardzo prosta – ocynkowany materiał jest podgrzewany, a następnie nagrzewa się tlenek cynku umieszczony w szybkociśnieniowej komorze gazowej. Cynkowanie metali, to proces polegający na wykorzystaniu cynku do połączenia warstw z materiałów skorodowanych. Cynkowanie może odbywać się metodami galwanicznymi lub elektrolitycznymi. Cynkowanie galwaniczne składa się z dwóch kroków:
– cynkowanie – błyskawiczne utlenianie stopu cynku i stali;
– czyszczenie – usunięcie z powierzchni metali zanieczyszczeń poprzez ścieranie mechaniczne lub chemiczne (odtłuszczanie).
W celu zapewnienia optymalnego efektu podczas cynkowania metali wykorzystuje się specjalne urządzenia do cynkowania galwanicznego, a takie są dostępne m.in. na stronie internetowej https://www.igal.com.pl/. Ich zadaniem jest przede wszystkim doprowadzenie prawidłowej temperatury oraz kontrola i monitorowanie procesu cynkowania.