Life & Style

Elterngeld – komu przysługuje?

Elterngeld – komu przysługuje?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Elterngeld to niemiecki zasiłek dla rodziców, którzy biorą wolne na opiekę nad dziećmi. Zazwyczaj jest on wykorzystywany do wspierania pracujących rodzin i zapewnienia im bezpieczeństwa finansowego. Przysługuje on obojgu rodzicom i mogą się o niego ubiegać rodzice, którzy pracowali w Niemczech przez co najmniej sześć miesięcy przed narodzinami lub adopcją dziecka.

Jakie warunki musisz spełnić aby otrzymać Elterngeld?

  • Miejscem zamieszkania bądź stałego pobytu są Niemcy
  • Dziecko musi mieszkać z osobą składającą wniosek
  • Dziecko musi być wychowywane samodzielnie
  • Nie można wykonywać pracy na pełny etat
  • Nie można przekroczyć granicy zarobkowej

Ile mogę otrzymać z Elterngeld?

Wysokość świadczenia rodzicielskiego obliczana jest na podstawie dochodów rodzica w okresie ostatnich 12 miesięcy przed urodzeniem dziecka przez tę osobę. Nie jest jednak brany pod uwagę okres, w którym matka pobierała zasiłek macierzyński (Mutterschaftsgeld) oraz czas, w którym mogła mniej zarabiać z powodu ciąży – na przykład z powodu choroby lub korzystania z urlopu rodzinnego. Następnie uwzględnia się poprzednie miesiące. Ponadto w obliczeniach nie uwzględnia się zasiłków i stypendiów dla bezrobotnych.

Czy przysługuje dzieciom urodzonym w Polsce?

Elterngeld dla dzieci urodzonych w Polsce jak najbardziej przysługuje. Muszą być jednak spełnione wspomniane warunki, a mianowicie, że miejscem zamieszkania wnioskodawcy powinny być Niemcy. Osoba, która mieszkała w danym kraju przez co najmniej 183 dni może być uznana za rezydenta tego kraju.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*