Dostępnych jest kilka pakietów oprogramowania, które pomagają osobom niewidomym w pracy z komputerem. Choć nie zastępują one całkowicie osoby widzącej, umożliwiają osobom z niepełnosprawnością wzroku korzystanie z komputera i wykonywanie wielu zadań, które bez nich byłyby trudne lub niemożliwe.

Dla osób niewidomych istnieje kilka rozwiązań programowych, które umożliwiają im korzystanie z komputera.

Oprogramowanie dla niewidomych – spośród czego można wybierać?

JAWS

JAWS odczytuje na głos wszystko, co znajduje się na ekranie, w tym tekst, menu i okna dialogowe. Za pomocą JAWS można również czytać dokumenty. JAWS jest kompatybilny z systemami Windows 10, 8 i 7. W celu jego nabycia można skorzystać chociażby z następującej witryny internetowej http://sklep.altix.pl/pl/program-udzwiekawiajacy-jaws.

NVDA

NVDA to darmowy i otwarty czytnik ekranu dla systemu operacyjnego Microsoft Windows. Umożliwia on osobom niewidomym lub niedowidzącym dostęp do komputerów z systemem Windows poprzez odczytywanie ekranu za pomocą mowy syntetycznej lub za pomocą wyświetlacza Braille’a. NVDA można pobrać za darmo.

Supernova

SuperNova zapewnia rozwiązania w zakresie powiększania i mowy dla niewidomych i słabowidzących użytkowników komputerów PC. Została zaprojektowana tak, aby ułatwić osobom niedowidzącym korzystanie z komputera przy użyciu powiększenia i „czytnika ekranu”, który odczytuje tekst na ekranie na głos.

ZoomText

Lupa/czytnik ZoomText powiększa i uwydatnia wszystko, co znajduje się na ekranie komputera, emituje echo podczas pisania i podstawowych czynności wykonywanych przez program oraz automatycznie odczytuje dokumenty, strony internetowe, wiadomości e-mail.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć − sześć =