Tynkowanie ścian jest jednym z najważniejszych etapów budowy domu lub przeprowadzania remontu. Zabezpiecza on ścianę i stanowi bazę do dalszej pracy. Samodzielne tynkowanie nie jest bardzo trudne i bez problemu może poradzić sobie z nim nawet niedoświadczona osoba. Wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia oraz akcesoria, które ułatwią pracę. 

Tynkowanie ścian krok po kroku

Przed przystąpieniem do tynkowania trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię. Musi być ona czysta, bez kurzu, a przede wszystkim sucha. W przypadku, gdy ściana nie jest nowa konieczne jest usunięcie starej farby, tapety czy też zniszczonego tynku. Warto zaopatrzyć się przede wszystkim w łatę tynkarską, pacę, wiertarkę z mieszadłem, wałek oraz siatkę z włókna szklanego. Niezbędne będzie także zakup tynku. Wszystkie te produkty można zakupić wygodnie w sklepie internetowym http://hebo.com.pl. Pierwszym krokiem do tynkowania jest przygotowanie zaprawy. Do pojemnika należy wlać wodę oraz wsypać suchą mieszankę w proporcjach ustalonych przez producenta. Masa nie może być ani za gęsta, ani za rzadka. W celu usunięcia grudek i dokładnego połączenia składników trzeba użyć wiertarki z mieszadłem.

Przed położeniem pierwszej warstwy tynku trzeba zabezpieczyć przede wszystkim narożniki za pomocą profili ochronnych, a na miejsca szczególnie narażone na pęknięcia warto nałożyć siatkę z włókna szklanego. Przygotowaną wcześniej zaprawę nanosi się na ściany pionowymi ruchami od dołu do góry. Trzeba pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na ściany nałożyć kilka warstw tynku. W takiej sytuacji trzeba jednak odczekać, aż każda z nich dokładnie wyschnie. Mokry tynk rozprowadza się po całej powierzchni za pomocą łaty. Trzeba operować nią w taki sposób, aby zbierać nadmiar masy. Gdy powierzchnia już się zwiąże i będzie odpowiednio twarda trzeba delikatnie zwilżyć ją wodą i zatrzeć oraz wygładzić ją pacą. Czynności te należy powtarzać do momentu, aż stanie się ona zupełnie gładka. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwanaście − siedem =