Budowlanka

Jak położyć tynk?

Jak położyć tynk?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Tynkowanie ścian jest jednym z najważniejszych etapów budowy domu lub przeprowadzania remontu. Zabezpiecza on ścianę i stanowi bazę do dalszej pracy. Samodzielne tynkowanie nie jest bardzo trudne i bez problemu może poradzić sobie z nim nawet niedoświadczona osoba. Wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia oraz akcesoria, które ułatwią pracę. 

Tynkowanie ścian krok po kroku

Przed przystąpieniem do tynkowania trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię. Musi być ona czysta, bez kurzu, a przede wszystkim sucha. W przypadku, gdy ściana nie jest nowa konieczne jest usunięcie starej farby, tapety czy też zniszczonego tynku. Warto zaopatrzyć się przede wszystkim w łatę tynkarską, pacę, wiertarkę z mieszadłem, wałek oraz siatkę z włókna szklanego. Niezbędne będzie także zakup tynku. Wszystkie te produkty można zakupić wygodnie w sklepie internetowym http://hebo.com.pl. Pierwszym krokiem do tynkowania jest przygotowanie zaprawy. Do pojemnika należy wlać wodę oraz wsypać suchą mieszankę w proporcjach ustalonych przez producenta. Masa nie może być ani za gęsta, ani za rzadka. W celu usunięcia grudek i dokładnego połączenia składników trzeba użyć wiertarki z mieszadłem.

Przed położeniem pierwszej warstwy tynku trzeba zabezpieczyć przede wszystkim narożniki za pomocą profili ochronnych, a na miejsca szczególnie narażone na pęknięcia warto nałożyć siatkę z włókna szklanego. Przygotowaną wcześniej zaprawę nanosi się na ściany pionowymi ruchami od dołu do góry. Trzeba pamiętać o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na ściany nałożyć kilka warstw tynku. W takiej sytuacji trzeba jednak odczekać, aż każda z nich dokładnie wyschnie. Mokry tynk rozprowadza się po całej powierzchni za pomocą łaty. Trzeba operować nią w taki sposób, aby zbierać nadmiar masy. Gdy powierzchnia już się zwiąże i będzie odpowiednio twarda trzeba delikatnie zwilżyć ją wodą i zatrzeć oraz wygładzić ją pacą. Czynności te należy powtarzać do momentu, aż stanie się ona zupełnie gładka. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*