Kiedy samochód, będący w złym stanie technicznym, nie nadaje się już do użytku, właściciel może zdecydować się na jego złomowanie. W ten sposób można go wyrejestrować i uniknąć kosztów związanych z jego dalszym utrzymywaniem. Udając się do miejsca, jakim jest skup aut w Świebodzinie, można właśnie tego dokonać. Jak zrobić to najprościej? Jak wygląda prawidłowy proces postępowania?

W kilku krokach

Aby zezłomować pojazd, należy przede wszystkim spełnić określone warunki formalne. Przede wszystkim okazać dowód tożsamości lub inny zawierający dane takie jak: imię i nazwisko, PESEL, adres zameldowania, a także zdjęcie. Jeśli samochód ma również współwłaściciela należy okazać jego upoważnienie (pełnomocnictwo) zezwalające na złomowanie pojazdu.

Kierowca złomowanego pojazdu powinien posiadać też dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i tablicę rejestracyjną. Co więcej, unikalny dla każdego auta numer VIN (Vehicle Identification Number) musi być w pełni czytelny. W dalszej kolejności pracownicy stacji demontażu pojazdów unieważniają dokumenty, które dotyczą samochodu, a właściciel otrzymuje zaświadczenie o jego demontażu. Czy to koniec tego procesu?

To koniec prac przeprowadzanych na złomowisku, ale właściciel zobowiązany jest w ciągu 30 dni udać się do właściwego wydziału komunikacji i tam złożyć wniosek w sprawie wyrejestrowania pojazdu. Dopiero wtedy można uznać, że proces ten został w pełni zakończony, a właściciel samochodu pozbył się go w sposób legalny zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + 20 =