Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest świetną alternatywą dla tradycyjnych szamb. Jej budowa jest konieczna na posesjach, które nie mają bezpośredniego połączenia z siecią kanalizacyjną. Oczyszczalnia zapewnia komfort użytkowania oraz jest tania w eksploatacji.
Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków muszą być zbudowane zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jeśli konkretna działka go nie posiada przy budowie trzeba kierować się przepisami z zakresu bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. Jej wykonanie może być bowiem niemożliwe w przypadku obszarów chronionych oraz terenów narażonych na zalanie.
Przed przystąpieniem do prac konieczne jest ustalenie miejsca, w którym będzie zlokalizowana. W przygotowanym wcześniej wykopie umieszcza się zbiornik zwany osadnikiem. Doprowadza się do niego rurę, którą będą odprowadzane nieczystości. U wylotu osadnika mocuje się specjalne filtry, które odpowiedzialne są za oczyszczanie mechaniczne oraz beztlenowe. Dzięki nim zanieczyszczenia redukowane są nawet w 60 %.
Oczyszczalnia zbudowana jest także z pojemnika, w którym przeprowadzane jest oczyszczanie tlenowe. Tak przygotowane ścieki odprowadzane są do gruntu. Rozwiązanie to ma korzystny wpływ na środowisko naturalne, ponieważ ogranicza ilość zanieczyszczeń. W przeciwieństwie do tradycyjnych szamb oczyszczalnia ścieków nie wymagają regularnego opróżniania. Trzeba jedynie pamiętać o przeprowadzaniu systematycznych przeglądów, które zapewnią, że będzie ona działać poprawnie.