Okres młodzieżowy, czyli czas dojrzewania, niesie ze sobą wiele wspaniałości, ale nacechowany jest również momentami pełnymi trudnych chwil i rozterek. Pokój nastolatka w tym zazwyczaj buntowniczym okresie stanowi w pewnym sensie jego twierdzę, w której młody człowiek znajdzie ostoję spokoju, bezpieczeństwa poczucie własnej przestrzeni i prywatność.

Rodzice urządzając pokój dla swojej nastoletniej pociechy, muszą uwzględnić oczywiście funkcjonalność tego miejsca i jego wyposażenia. Mają one służyć przede wszystkim zdrowiu nastolatka, być funkcjonalne, wygodne, ale też spełniać oczekiwania samego użytkownika, pod kątem kolorystyki czy wzornictwa.To bardzo ważne, by pokój taki urządzany był pod kątem wystroju zgodnie z wolą wychowanka.

Podział pokoju nastolatka na podstawowe strefy użytkowania

Strefa wypoczynku
Na tej przestrzeni oprócz elementów wybranych zgodnie z indywidualnymi upodobaniami, najistotniejszym elementem jest łóżko, które pełni kilka funkcji. Służy do snu, relaksu, nauki. Można na nim korzystać z laptopa, czytać książki, gazety, słuchać muzyki. W wyborze mebla powinni uczestniczyć zarówno rodzice, jak i dzieci.

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju łóżko wybierają rodzice, począwszy od tradycyjnych, poprzez tapczany, wygodne sofy młodzieżowe, czy łóżka piętrowe, najważniejsze, aby było ono wygodne. W zagospodarowaniu pozostałej części pomieszczenia pomogą nowoczesne narożniki z funkcją spania i z pojemnikami na pościel.

Strefa nauki
Tutaj główne meble to biurko i fotel do nauki. Warto tak zagospodarować tą strefę, by była jak najbardziej funkcjonalna i pomocna w nauce. Przydatne będą regały na książki i płyty, szuflady, tablice korkowe. Ostatnio modne są również farby magnesowe, po których można pisać kredą albo przyczepiać magnesy.

Strefa rozrywki
W zależności od rozmiarów pokoju, strefa ta może pełnić jednocześnie funkcję strefy wypoczynku. Tutaj doskonale sprawdzają się sofy młodzieżowe, np. takie https://sofart.pl/sofy/mlodziezowe/. Nie zajmują one wiele miejsca, w dzień nadają się do siedzenia, przyjmowania gości, w nocy natomiast stają się miejscem do snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × 5 =