Faktem jest, że najczęstszym problemem zdrowotnym na świecie jest próchnica zębów. Faktem jest również, że istnieje wiele sposobów ochrony przed próchnicą, w tym odżywianie i higiena jamy ustnej.

Próchnica zębów powstaje, gdy bakterie w płytce nazębnej na zębach wykorzystują węglowodany i cukry jako źródło energii. Bakterie te wytwarzają kwasy, które mogą uszkodzić warstwy szkliwa i zębiny zęba, prowadząc do próchnicy. Im więcej powierzchni jest narażonych na działanie tych kwasów, tym większe ryzyko rozwoju ubytków.

Aby tego uniknąć, należy chronić swoje zęby poprzez zrównoważone odżywianie i dobre praktyki w zakresie higieny jamy ustnej.

Jedz zrównoważoną dietę

Zdrowa dieta zawiera dużo świeżych owoców i warzyw, orzechów, nasion i pełnych ziaren. Pokarmy te są źródłem witamin C i D, które pomagają wzmocnić szkliwo zębów przed atakiem kwasów poprzez wzmocnienie mineralizacji zębów. Niektóre badania sugerują, że utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D może również pomóc w zapobieganiu chorobom dziąseł poprzez zmniejszenie stanu zapalnego w tkankach dziąsła.

Udaj się do stomatologa

Regularnie i poddawaj swoje zęby czyszczeniu. Regularne wizyty u dentysty pomogą Ci wcześnie wykryć problemy i zapobiec powstawaniu ubytków. Jeśli nie wiesz do jakiego stomatologa udać się w takiej sprawie to warto zajrzeć na stronę https://robertdudziak.pl/.

Pij wodę a nie napoje słodzone

Napoje słodzone cukrem, takie jak cola, nie tylko mają kalorie, ale także zwiększają ryzyko próchnicy, ponieważ zawierają cukier, który karmi bakterie w płytce nazębnej na Twoich zębach. Zamiast tego wybierz wodę, mleko lub niesłodzoną mrożoną herbatę. Jeśli zdecydujesz się na słodki napój, wypij go przez słomkę, aby ograniczyć czas, w którym Twoje zęby są narażone na działanie cukru w ustach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − dwa =