Zdrowie i dieta

Jakie efekty daje stosowanie kosmetyków naturalnych?

Jakie efekty daje stosowanie kosmetyków naturalnych?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Naturalne kosmetyki zostały w ostatnich latach dość mocno wyparte przez przemysł kosmetologiczny, który stworzył bogatą ofertę sztucznych produktów pielęgnacyjnych. Syntetyczne składniki i barwniki zawarte w drogeryjnych kosmetykach, z pewnością wykazują działanie odmładzające i rewitalizujące. Jednak spora część tych substancji może przenikać przez skórę i przedostawać się do krwioobiegu. To z kolei może powodować m.in. alergie i inne problemy dermatologiczne. 

Kosmetyki naturalne składają się z produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego oraz mineralnego. Są to składniki w pełni ekologiczne, nie powodujące podrażnień skóry.  Nie zawierają w sobie formaldehydu, produktów destylacji ropy naftowej oraz sztucznych barwników. Prawdziwie naturalny kosmetyk powinien składać się z wyłącznie naturalnych substancji aktywnych i zapachowych. Czy w takim razie produkty do naturalnej pielęgnacji mogą rywalizować z kosmetykami syntetycznymi? Tak, natura wyposażyła nas w cały szereg substancji o regeneracyjnych właściwościach! 

Jakie składniki najczęściej występują w kosmetykach naturalnych i jakie wykazują działanie?

Oleje roślinne – zazwyczaj są to: olejki arganowe lub kokosowe. Wykazują silne działanie natłuszczające i nawilżające. Dodatkowo są źródłem pięknego zapachu w kosmetykach.

Ekstrakty roślinne – sok z aloesu, ogórka, czy wyciąg z rumianku to składniki które działają odmładzająco, nawilżająco oraz regenerująco. Wykazują również działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, dzięki czemu mogą być stosowane pomocniczo w zwalczaniu trądziku.

Algi – są cennym źródłem witamin i minerałów normalizujących, nawilżających oraz oczyszczających naskórek. 

Naturalne barwniki – np. karotenoidy, chlorofil, flawony

Wybierając naturalne kosmetyki, warto zwrócić uwagę na skład. Produkt powinien zawierać minimum 70% substancji pochodzenia naturalnego. Dzięki temu nie powinien powodować uczuleń oraz podrażnień. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*