Przerwy w pracy są kluczowe dla dobrego samopoczucia i produktywności pracownika – warto zapewnić mu specjalną przestrzeń, w której odpocznie fizycznie i umysłowo. Coraz częściej w miejscach pracy znajdują się więc pokoje relaksu, które urządzane są tak, by nawet krótka, kilkunastominutowa przerwa wystarczyła do regeneracji sił. Pomieszczenie tego typu powinno zawierać wygodne siedziska i dekoracje, które będą kojarzyły się z domem lub miejscem wypoczynku. Urządzenie pokoju relaksu nie jest trudne – wystarczy wyobraźnia i znajomość upodobań pracowników.

Miękkie siedzenia i leżaki

Pierwszym, co ma ochotę zrobić zmęczona pracą osoba, jest zazwyczaj położenie się lub przybranie wygodnej pozycji półleżącej, odciążającej kręgosłup. Zarówno długotrwałe siedzenie przy biurku, jak i stanie może powodować dyskomfort i bóle pleców, które w przerwie złagodzi odpowiednie siedzenie. Najbardziej zachęcający będzie fotel worek, którego miękkość pozwoli siedzącemu zrelaksować się lepiej, niż klasyczne krzesło. Dobrym pomysłem są także fotele masujące lub leżaki, na których można się zdrzemnąć – krótki sen pobudzi umysł i ciało do dalszego działania. Niekiedy firmowe pokoje do odpoczynku zawierają nawet hamaki – wszystko zależy od tego, jak dużą przestrzeń mamy do dyspozycji i czego oczekują pracownicy.

Żywa kolorystyka i wystrój

Zaleca się, aby pokój relaksu wyglądał zupełnie inaczej, niż przestrzeń biurowa – nie ma w nim miejsca na sterylne białe ściany i minimalistyczne meble. Jedną z funkcji takiego pomieszczenia jest pobudzenie kreatywności, a najlepiej odpoczywa się w miejscu, które kojarzy się z wakacjami. Dlatego warto zainwestować w ciekawy wystrój, którego elementem mogą być fototapety, duże rośliny doniczkowe czy ozdobne instalacje świetlne. Można także zadbać o to, by omawiane już siedzenia wyglądały zabawnie – na przykład pufy mogą mieć kształt piłki nożnej. Takie są dostępne na http://ecopuf.pl/p,Pilka-Nozna,95.html. Będzie to tym lepszy wybór, jeśli w pokoju znajdzie się stół do piłkarzyków lub konsola i gry wideo. Chociaż przerwy z reguły nie są bardzo długie, to mogą wystarczyć na krótką rozgrywkę między bardziej aktywnymi pracownikami – należy umożliwić im chwilę ekscytacji. Społeczną aktywnością będą także klasyczne gry planszowe, takie jak chińczyk czy warcaby, a także karty. Osoby tryskające energią mogłyby mieć dostęp do kilku przyrządów do ćwiczeń, na przykład rowerka, ciężarków i maty. Dla spokojniejszych doskonałym rozwiązaniem będzie regał z książkami i czasopismami, które będą mogli czytać, siedząc w wygodnym fotelu.

Jak rozmieścić meble?

Siedzenia powinny być ułożone tak, by umożliwić zarówno odłączenie się od grupy, jak i rozmowę. Dobrym sposobem na to jest ustawienie koła z puf lub foteli w środku pomieszczenia oraz kilku pojedynczych sztuk w rogach. Każde miejsce pracy jest pełne osób o różnych temperamentach, a dla każdej może być ważne zupełnie coś innego. Jeśli pomieszczenie przewidziane jest dla większej liczby pracowników, warto zamiast jednego dużego urządzić dwa mniejsze, z których jedno będzie strefą spokoju, drugie zaś przeznaczone do aktywnego spędzania czasu. Pomysły na wystrój i prośby dotyczące zawartości pokoju można zebrać od jego przyszłych użytkowników podczas firmowego spotkania.

Dlaczego warto urządzić w firmie pokój relaksu?

Specjalne pomieszczenie do odpoczynku jest jednym z czynników, które zachęcają nowe osoby do podejmowania pracy w firmie. Dobry wypoczynek sprawia, że chętniej wracają do swoich obowiązków, wykonują je staranniej i mają większą motywację. Strefa relaksu sprzyja także zacieśnianiu więzi między pracownikami, dzięki czemu rodzi się między nimi mniej konfliktów, a współpraca jest bardziej owocna. Ogólne zwiększone zadowolenie z miejsca pracy sprawia, że szef cieszy się większym zaufaniem i może bardziej polegać na swoich podwładnych. Bardzo ważne jest dla nich poczucie dobrego traktowania i bycia zrozumianym – doskonałym sposobem na udowodnienie tego jest zorganizowanie wyjątkowego miejsca do odpoczynku, w którym będą mogli spędzać zasłużone przerwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =