Life & Style

Symbole chrzcielne

Symbole chrzcielne
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Chrzest w chrześcijaństwie jest obrzędem oczyszczenia z grzechów i nawrócenia. Jest to pierwszy i podstawowy sakrament jaki przyjmuje każdy uczeń Chrystusa. Chrzest jest fundamentem życia chrześcijańskiego oraz najpiękniejszym darem od Boga. Gładzi on grzechy, czyni nas członkami Kościoła katolickiego, daje życie nadprzyrodzone oraz pozwala nam brać udział w kapłaństwie Chrystusa.

Czym są i co oznaczają symbole chrzcielne?

Chrzest symbolizuje 5 znaków, każdy z nich ma swoje znaczenie i odgrywa ważną rolę w trakcie sakramentu Chrztu. Są to znak krzyża, woda chrzcielna, biała szata, krzyżmo oraz świeca chrzcielna.

Znak krzyża jest symbolem przynależności do Boga. Kapłan oraz rodzice dziecka kreślą znak krzyża na czole osoby, która przyjmuje chrzest. Oznacza łaskę odkupienia, którą właśnie zyskuje osoba ochrzczona. Jest łaską odkupienia, jaką Chrystus nabył dla nas wszystkich przez swój krzyż.

Woda chrzcielna symbolizuje zmartwychwstanie Chrystusa. Kapłan trzykrotnie polewa chrzczoną wodą czoło chrzczonego. Wówczas ochrzczony staje się świątynia Ducha Świętego. Uświadamia nas, że Bóg oczyszcza z grzechu pierwotnego oraz innych grzechów. Udziela nowego życia.

Biała szata dopełnia obrzęd chrztu. Oznacza niewinność oraz czystość duszy po zmyciu grzechu pierwotnego. Zwykle tego obrzędu dokonuje matka dziecka, która kładzie na niego szatkę. Symbolizuje przemianę człowieka oraz chwałę zmartwychwstania.

Krzyżmą jest oliwa z oliwek połączona z balsamem, który służy do namaszczenia. Święci go biskup w Wielki Czwartek, włącza on nowego chrześcijanina do wspólnoty Dzieci Bożych oraz wzywa do głoszenia słowa Bożego. Namaszczenie jest znakiem wyróżnienia, jakim Bóg obdarza każdego z nas.

Świeca chrzcielna jest znakiem Chrystusa Zmartwychwstałego. Świece zapala ojciec chrzestny, dzięki czemu przypomina, że nowo ochrzczona osoba jest Dzieckiem Bożym. Osoba ochrzczona ma promieniować światłem pochodzącym od Chrystusa. Można ją zamówić na https://quovadis.sklep.pl/dewocjonalia/gromnice.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*