Tarasy są równie popularne w jednorodzinnych domach wolnostojących, jak w dużych willach. Często aranżowane są tak samo, jak salony – posiadają kanapy, fotele, stolik kawowy, często także stół oraz oświetlenie. Dzięki temu stają się pokojem pod gołym niebem, z którego właściciele chętnie korzystają do odpoczynku, przyjmowania gości, a nawet pracy w trybie home office. Jego budowa to zwykle spory koszt w budżecie domowym, ale są sposoby na ich znaczące obniżenie. Jak więc postawić drewniany taras niskim kosztem?

Wybór materiału

Efektownie i korzystnie cenowo wyjdzie taras zbudowany z rodzimych gatunków takich jak sosna, czy świerk. Trzeba jednak pamiętać, że to miękkie drewno, więc będzie się szybko niszczyło. Świetnym wyborem będzie więc importowana deska Modrzew syberyjski, sprawdzi się dobrze, ponieważ charakteryzuje się bogatą kolorystyką oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Co ważne, na jego powierzchnie nie rozwija się też pleśń.

Samodzielnie czy z pomocą fachowca

Chcąc obniżyć koszty wykonania tarasu, warto rozważyć samodzielną budowę. To będzie bardzo duża oszczędność, a dla osoby, która lubi majsterkować, także świetna zabawa i nieopisana duma, kiedy projekt zostanie zakończony. Jeśli ktoś nie ma takich umiejętności i odpowiedniego sprzętu, można poszukać złotej rączki w okolicy. Z pewnością będzie to opcja tańsza, niż wynajęcie profesjonalnej firmy.

Jak obniżyć cenę podbudowy

Taras potrzebuje posadowienia, na którym stanie. Zwykle wylewa się pod niego betonową płytę. Nie jest to jednak konieczne. Tańszym, ale równie dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie punktowych podpór wykonanych z betonu.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + 11 =