Urządzając przytulny oraz funkcjonalny pokój dla dziecka, nie należy się skupiać jedynie na wyborze koloru ścian czy mebli. Niezwykle istotnym elementem w tym wnętrzu jest bowiem również pościel, która koniecznie musi być wykonana z delikatnych materiałów oraz idealnie dopasowana pod względem rozmiaru. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych takich jak https://www.krainasnow.pl/  znajdziemy wiele wersji różniących się pod względem kolorystyki i wzornictwa. Pamiętajmy jednak, że istotne są w tym przypadku nie tylko aspekty wizualne, ale przede wszystkim komfort użytkowania. Bowiem nie tylko wygodne łóżko ma znaczący wpływ na dobry sen naszej pociechy. I choć może to wydawać się skomplikowane, wystarczy pamiętać o kilku elementach, by pokój dziecka był dla niego miejscem jak najbardziej komfortowym.

Zwracaj szczególną uwagę na rozmiar, materiał oraz wzór

Wybierając pościel dla dziecka, w pierwszej kolejności zastanówmy się nad jej właściwym rozmiarem. Dla niemowlęcia w wieku od 0 do 12 miesięcy najlepsze będą niewielkie kołderki o wymiarach 56 x 75 cm, przeznaczone stricte do wózków i kołysek. Trzeba przy tym pamiętać, że tak małe dzieci często budzą się w nocy – dobrze więc, aby pościel można było szybko zdjąć z malucha tak, aby móc go nakarmiać czy też wziąć na ręce. W sklepach są dostępne specjalistyczne pościele z zamkiem, który umożliwia szybkie jej otwarcie. Ponadto, musi być ona wykonana z bardzo delikatnych materiałów, które w żaden sposób nie będą uwierać skóry niemowlaka.

Nieco starsze maluchy w wieku od 2 do 5 lat potrzebują pościeli bardziej zróżnicowanej, a mianowicie – kołdra powinna mieć rozmiar między 80-100 x 100-135 cm, a poduszka 40 x 60 cm. W przypadku starszaków, które mają od 5 do 12 lat, doskonale sprawdzi się natomiast pościel dziecięca 140×200 cm

Jeśli chodzi o materiał wykonania, to najlepiej wybierać produkty bawełniane z niewielką domieszką włókien syntetycznych, ponieważ pozwalają skórze oddychać, a jednocześnie nie gniotą się tak bardzo i ułatwiają prasowanie. Alternatywą jest flanela (miękka oraz trwała), kora, która wyróżnia się tym, że jest bardzo tania, lekka i ciepła, ale dosyć szorstka, a także dżersej i perkal. Dobra pościel jest wyróżnia się także trwałością w użytkowaniu. Jak wiadomo, pościel należy regularnie prać. Szczególnie ta dziecięca wymaga regularnej i częstej zmiany, co może powodować uszkodzenia materiału. Dlatego też powinniśmy się kierować tym, aby był on jak najwyższej jakości.

Na koniec pozostaje jeszcze decyzja odnośnie do wzoru lub motywu przewodniego pościeli. Ogromne znaczenie ma tutaj wiek dziecka, płeć i jego zainteresowania. Chłopcom przeważnie przypadają do gustu modele z wizerunkami superbohaterów lub samochodami, dziewczynkom zaś wersje w serduszka, figury geometryczne albo postacie z bajek.

W ostatnim czasie modne są pościele trójwymiarowe. Na rynku jest ich tak duży wybór, że z łatwością można znaleźć komplet, który w pełni przypadnie maluchowi do gustu, a także doskonale skomponuje się z pozostałymi elementami wyposażenia pokoju. Kolejnym czynnnikiem, który zawsze trzeba mieć pod uwagę przy wyborze, jest dopasowanie pościeli do pory roku. Dzieci szybko się przeziębiają, dlatego warto mieć na uwadze to, że np. flanelowa pościel może nie sprawdzić się w upalne dni – może ona powodować przegrzanie się organizmu. Lepiej wybierać latem lżejsze i bardziej przewiewne materiały, zaś zimą czy jesienią wybierać pościel, która przepuszcza powietrze, ale zatrzymuje ciepło. 

Oprócz tego, trzeba pamiętać o tym, aby materiał, z którego wykonana jest pościel, nie uczulała dziecka. W sklepach dostępne są kołdry i poszewki antyalergiczne nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Warto więc poszukać inspiracji w tym zakresie w internecie oraz znaleźć takie zestawy pościeli dla naszej pociechy, które sprawią, że sen w nich będzie niezwykle przyjemny i efektywny.

Pamiętajmy o tym, aby nie spieszyć się z wyborem odpowiedniej pościeli dla naszej pociechy. Trzeba go dokonać rozważnie, nie kierować się cenę, lecz przede wszystkim – materiałem wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − 13 =