Biznes i finanse

Kto musi wystawiać faktury?

Kto musi wystawiać faktury?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Faktura to jeden z podstawowych dokumentów występujących we wszelkich transakcjach opierających się na kupnie i sprzedaży. Powinna być zawsze sporządzona w dwóch egzemplarzach i zawierać m.in. dokładną datę, numer identyfikacyjny, dane osobowe dostawcy i nabywcy danego towaru, liczbę oferowanych dóbr, kwotę należności, a także konkretną stawkę podatku. Obowiązek jej wystawiania mają przede wszystkim podmioty gospodarcze dokonujące sprzedaży na rzecz odrębnych podatników VAT. Muszą to zrobić najpóźniej 15 dnia kolejnego miesiąca – licząc od momentu dostarczenia towaru albo wykonania usługi. 

Nie narażajmy się na przestępstwo skarbowe

Do stałego wystawiania faktur są zmuszeni głównie podatnicy VAT, czyli przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni płatnicy tego rodzaju daniny. Ta zasada nie dotyczy jedynie podmiotów obsługujących osoby fizyczne nie prowadzące absolutnie żadnej działalności gospodarczej (transakcja w pełni prywatna). Omawiany dokument jest ponadto wystawiany przez jednostki organizacyjne, które co prawda nie są typowymi firmami, ale jednocześnie uczestniczą w procesie sprzedaży rozmaitych dóbr i usług. Zaliczamy do nich choćby stowarzyszenia czy fundacje.

Pamiętajmy o tym, że w obu opisanych przypadkach brak papieru skutkuje kara grzywny – jej stawka jest ustalana zawsze przez sąd (od 50 zł do nawet 20 000 zł). Faktury mogą też z powodzeniem wykorzystywać organy egzekucyjne, komornicy sądowi oraz przedstawiciele podatkowi. Jeśli jesteśmy podatnikami VAT, to koniecznie powinniśmy zainteresować się profesjonalnym programem do wystawiania faktur, który w znacznym stopniu ułatwi ich prawidłowe wypełnianie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*