Technologie

Legalizacja wag – na czym polega?

Legalizacja wag – na czym polega?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wagi elektroniczne to urządzenia niezbędne w wielu miejscach – m.in. sklepach oferujących różne towary, laboratoriach, hurtowniach, placówkach medycznych czy zakładach produkcyjnych. Większość z nich przed dopuszczeniem do użytku musi zostać zalegalizowana. To nic innego jak potwierdzenie, że dany sprzęt jest wystarczająco precyzyjny i wyznacza masę przedmiotów z taką dokładnością, jaka została podana na płytce znamionowej. Jeśli np. interesuje nas waga apteczna z możliwością szybkiej legalizacji, kupimy ją w tym sklepie: https://elektrowag.pl/pl/c/Wagi-apteczne/34.

Regularna weryfikacja to wymóg konieczny

Legalizacji podlegają zarówno sklepowe wagi metkujące, jak i wagi apteczne, jubilerskie, laboratoryjne czy przemysłowe. Ogólnie wszystkie te, które są wykorzystywane do wyznaczania dokładnej ilości sprzedawanego towaru, a także służą ochronie zdrowia i życia ludzi oraz środowiska. Ta naprawdę z obowiązku legalizacyjnego są zwolnione wyłącznie urządzenia stosowane prywatnie, czyli bez choćby minimalnego związku z działalnością usługową albo produkcyjną.

Omawiany proces jest przeprowadzany przez fachowców z Urzędu Miar, którzy najpierw weryfikują dokładność funkcjonowania sprzętu (liczy się zgodność z informacjami podanymi przez producenta), następnie umieszczają na nim specjalną naklejkę mówiącą o legalizacji, a na koniec zakładają wytrzymałe plomby. Przyjmuje się, że dopuszczalna granica błędu dla wag sklepowych wynosi nie więcej niż 5 gramów, natomiast dla wag magazynowych – nawet między 20 a 50 g. Dodajmy, że legalizacja musi być wykonywana regularnie – co 25 miesięcy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*