Samochód osobowy to pojazd wydający wiele różnych dźwięków, które mogą być objawami awarii konkretnych podzespołów lub ich poszczególnych elementów. Niektóre z tych odgłosów są związane bezpośrednio z tarciem opon o asfalt, a także pokonywaniem oporów powietrza. Najbardziej niepokojące jest stukanie w przednim lub tylnym kole w trakcie jazdy, mogące wynikać z co najmniej kilku przyczyn. W wielu przypadkach konieczna jest nawet wymiana koła na nowe. Jeśli chodzi o tego rodzaju części samochodowe Mercedes-Benz i Volkswagen to auta, do których kupimy je stosunkowo tanio. 

Nie zwlekaj z udaniem się do warsztatu

Jak już wspomnieliśmy, przyczyn stukania w kole może być wiele, ale jedną z najczęstszych jest po prostu niewłaściwie jego dokręcenie. Z problemem tym mamy do czynienia przeważnie po sezonowej wymianie ogumienia. Zaznaczmy, że powodem stukania może być w tym przypadku zarówno zbyt lekkie, jak i zbyt mocne dokręcenie śruby. Najlepiej powtórzyć tę czynność, uwzględniając moment obrotowy zalecany przez danego producenta – zazwyczaj wartość ta wynosi między 110 a 140 Nm (używa się do tego specjalistycznych kluczy dynamometrycznych, które znajdują się na wyposażeniu wszystkich serwisów i warsztatów samochodowych).

Kolejną powszechną przyczyną rytmicznego stukania jest ciało obce w oponie. Może to być np. gwóźdź albo śruba, czyli drobne elementy, które dosyć często znajdują się na jezdni. Pamiętajmy o tym, aby pod żadnym pozorem nie podejmować próby ich samodzielnego usunięcia, tylko niezwłocznie udać się do zakładu wulkanizacyjnego. Inne powody stukania to m.in. kłopoty z zawieszeniem – np. wyeksploatowany wahacz, poluzowany łącznik stabilizatora, ewentualnie zniszczone poduszki amortyzatora. Jeśli sytuacja tego wymaga, można bez trudu nabyć tego typu części do KIA czy jakiegokolwiek innego auta w hurtowniach i sklepach motoryzacyjnych takich jak https://getparts.pl/marki/kia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + 3 =