Piękna, delikatnie zdobiona zastawa stołowa jest ozdobą każdego domu i każdego przyjęcia. Nic tak nie zdobi salonu czy jadalni, jak oszklona witryna wypełniona misternie zdobionymi filiżankami.

Przy wyborze porcelany do domu należy zadać sobie dwa pytania:

– czy potrzebujemy naczyń do codziennego domowego użytku, czy raczej szukamy ozdobnej zastawy na specjalne okazje,

– czy zamierzamy do mycia używać zmywarki.

Na co dzień, czy od święta?

Naczynia do codziennego użytku szybciej ulegają zużyciu, więc z założenia powinny być bardziej odporne na uszkodzenia. Jeżeli na co dzień wybieramy naczynia z porcelany, powinna być ona odpowiednio grubsza. Jeśli zaś chcemy być posiadaczami wykwintnego porcelanowego serwisu na specjalne okazje, powinniśmy zaopatrzyć się również w kubki do kawy i inne naczynia, których używać będziemy na co dzień.

Kto pozmywa?

Coraz więcej gospodarstw domowych zaopatrzonych jest w zmywarkę. Codzienne mycie naczyń, zwłaszcza jeżeli w rodzinie jest kilkoro domowników, może pochłaniać naprawdę dużo czasu. Należy jednak pamiętać, że delikatna, ręcznie zdobiona porcelana musi być myta ręcznie. Mycie w zmywarce może zakończyć się uszkodzeniem delikatnych zdobień, sama porcelana też może ulec uszkodzeniu. Dlatego też jeżeli nie możemy pozwolić sobie na to, by codziennie myć naczynia ręcznie, powinniśmy wybrać przedmioty, które bez szwanku mogą zostać umyte w zmywarce.

Celebrując codzienność

Prócz praktycznych względów w wyborze naczyń do domu ważne są również względy sentymentalne. Możliwość wypicia porannej kawy w ulubionym kubku pozwoli przyjemnie rozpocząć dzień. Dla wielu osób ten moment jest warunkiem dobrego samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × 1 =