Jeśli w miejscu, w którym ma stanąć dom, nie występuje kanalizacja, można zdecydować się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Rozwiązanie to jest skierowane m.in. do osób, które są świadome tego, że należy dbać o środowisko naturalne. Dzięki tego rodzaju instalacjom możliwe jest odzyskiwanie zużytej w gospodarstwie domowym wody i jej ponowne wykorzystanie np. do podlewania ogrodu.
Proces neutralizacji ścieków i odzyskiwania wody odbywa się w sposób bezobsługowy, dlatego korzystanie z oczyszczalni jest bardzo wygodne. Chociaż tego rodzaju inwestycja wymaga sporych nakładów finansowych, poniesione koszty szybko się zwracają. Coraz częściej powstają przydomowe oczyszczalnie ścieków w łódzkim. Jest to spowodowane m.in. dotacjami, jakie można uzyskać na tego rodzaju projekty budowlane w tej części kraju.
Nieczystości wytworzone w gospodarstwie domowym można odprowadzać do szczelnych zbiorników nazywanych szambami. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania są niskie koszty zakupu pojemników. Zarówno zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych, jak i betonu charakteryzują się szczelnością i trwałością. Pierwsze z wymienionych są lekkie, dlatego ich montaż jest stosunkowo łatwy, drugie ze względu na dużą wagę sprawdzają się na podmokłych terenach, ponieważ mocno osiadają w gruncie i nie wymagają dodatkowego kotwiczenia.
Należy pamiętać, że ścieki znajdujące się w zarówno w szambie plastikowym, jak i betonowym muszą być regularnie wywożone. Przepełnienie zbiornika może doprowadzić do wybicia nieczystości w studzience lub w muszli klozetowej. Żeby uniknąć takich problemów, trzeba kupić szambo o odpowiedniej pojemności i zastosować czujniki zapełnienia. Chociaż zakup pojemnika na nieczystości jest tańszy niż budowa przydomowej oczyszczalni, koszty jego eksploatacji są znacznie wyższe.