Oczyszczalnie ścieków dla zwolenników ekologii

Jeśli w miejscu, w którym ma stanąć dom, nie występuje kanalizacja, można zdecydować się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. Rozwiązanie to jest skierowane m.in. do osób, które są świadome tego, że należy dbać o środowisko naturalne. Dzięki tego rodzaju instalacjom możliwe jest odzyskiwanie zużytej w gospodarstwie domowym wody i jej ponowne wykorzystanie np. do podlewania ogrodu.

Proces neutralizacji ścieków i odzyskiwania wody odbywa się w sposób bezobsługowy, dlatego korzystanie z oczyszczalni jest bardzo wygodne. Chociaż tego rodzaju inwestycja wymaga sporych nakładów finansowych, poniesione koszty szybko się zwracają. Coraz częściej powstają przydomowe oczyszczalnie ścieków w łódzkim. Jest to spowodowane m.in. dotacjami, jakie można uzyskać na tego rodzaju projekty budowlane w tej części kraju.

Prostota i trwałość zbiorników na nieczystości

Nieczystości wytworzone w gospodarstwie domowym można odprowadzać do szczelnych zbiorników nazywanych szambami. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania są niskie koszty zakupu pojemników. Zarówno zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych, jak i betonu charakteryzują się szczelnością i trwałością. Pierwsze z wymienionych są lekkie, dlatego ich montaż jest stosunkowo łatwy, drugie ze względu na dużą wagę sprawdzają się na podmokłych terenach, ponieważ mocno osiadają w gruncie i nie wymagają dodatkowego kotwiczenia.

Należy pamiętać, że ścieki znajdujące się w zarówno w szambie plastikowym, jak i betonowym muszą być regularnie wywożone. Przepełnienie zbiornika może doprowadzić do wybicia nieczystości w studzience lub w muszli klozetowej. Żeby uniknąć takich problemów, trzeba kupić szambo o odpowiedniej pojemności i zastosować czujniki zapełnienia. Chociaż zakup pojemnika na nieczystości jest tańszy niż budowa przydomowej oczyszczalni, koszty jego eksploatacji są znacznie wyższe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × pięć =