Chcąc kupić pilarkę łańcuchową należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Najważniejszym problemem jest to czy pilarka ma być elektryczna czy spalinowa.

Wady i zalety każdego z tych rozwiązań

– piła spalinowa – jest to najbardziej popularny rodzaj pilarki, który jest dostępny w największej ilości modeli na rynku. Największa część modeli ma moc od 1,4 kW do 6,4 kW. Jeśli chodzi o zalety to pilarki te są bardzo mobilne oraz wytrzymałe. Jednak posiadają również wady: generują dużo hałasu, muszą być często serwisowane oraz emitują dużo spalin.

– piła elektryczne – jest cichsza i bardziej lżejsza od jej spalinowego odpowiednika. Jednak niestety ma ograniczoną mobilność ponieważ cały czas musi być dostęp do źródła zasilania 230V.

Na co zwrócić uwagę kupując piłę?

– moc silnika – Im bardziej wymagające prace tym większa powinna być moc piły. Do prac profesjonalnych piła powinna posiadać co najmniej 2.5 KM bądź też więcej. W przypadku zastosowań domowych piły o mocy 1.5-2.5 KM spokojnie starczą.

– waga – ma to znaczny wpływ na komfort używania piły. Im lżejsza piła tym manewrowanie przy jej wykorzystaniu będzie łatwiejsze. Modele elektryczne dostępne są od 3,7 do 5,2 kg natomiast spalinowe od 3 do nawet 10,4kg.

– poziom hałasu – jest to istotne zwłaszcza w przypadku pił spalinowych ponieważ są one głośniejsze. Dobrze jest wyposażyć się w specjalne nauszniki wygłuszające. Piły spalinowe generują hałas do nawet 110-120 dB a piły elektryczne od 90 do 100 dB.

Określenie swoich oczekiwań i preferencji przed zakupem piły ułatwią znacznie całą procedurę.

Jeden Komentarz w “Piła elektryczna czy spalinowa?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 2 =