Technologie

Systemy pomieszczeń czystych – czym się charakteryzują?

Systemy pomieszczeń czystych – czym się charakteryzują?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czyste pomieszczenie to kontrolowane środowisko o bardzo niskim poziomie pyłu, cząstek stałych i innych zanieczyszczeń. Może być stosowany do produkcji elektroniki, farmaceutyków, produktów spożywczych, półprzewodników lub dowolnego innego produktu wrażliwego na zanieczyszczenia.

Do czego są używane?

Czyste pomieszczenia są zwykle używane do produkcji lub testowania wrażliwych produktów, takich jak mikrochipy, układy scalone i płytki drukowane. Są one również wykorzystywane do celów badawczych w laboratoriach, gdzie czystość środowiska musi być utrzymywana w określonych warunkach (np. w przypadku eksperymentów z udziałem bakterii). Realizacje takiego pomieszczenia możesz zamówić na stronie https://ottoindustries.com.pl/oferta/clean-room-pomieszczenia-czyste/.

Powietrze wewnątrz pomieszczenia czystego jest zwykle filtrowane przez wysokowydajne filtry cząstek stałych (HEPA) i/lub okapy o przepływie laminarnym, które zapobiegają przedostawaniu się pyłu do pomieszczenia. Ciśnienie powietrza wewnątrz pomieszczenia czystego jest niższe niż na zewnątrz, więc w przypadku otwarcia drzwi lub okna powstaje przepływ powietrza do wewnątrz, co utrudnia przedostanie się cząstek pyłu.

W pomieszczeniu czystym dokładnie kontroluje się temperaturę i poziom wilgotności. Temperatura jest utrzymywana na poziomie 20-25 stopni Celsjusza przy wilgotności względnej poniżej 50%. Zapobiega to kondensacji, która mogłaby spowodować zanieczyszczenie sprzętu i produktów, gdyby nie były one regularnie czyszczone.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*