Są takie meble, które zawdzięczają swój urok tylko i wyłącznie materiałowi. Nie wymagają stosowania wielu zdobień, nietypowych barw czy stworzenia nieszablonowego kształtu – same z siebie wyglądają atrakcyjnie, luksusowo i przyciągająco. Takim materiałem już od lat jest lite drewno. W większości przypadków widząc meble drewniane, tak naprawdę zwracamy uwagę jedynie materiał kompozytowy w postaci dykty z okleiną w danym kolorze. Z kolei lite drewno to część historii i zawsze unikalne usłojenie. Meble z litego drewna nigdy nie wyjdą z mody, a ich ponadczasowość powoduje, że sprawdzą się w dosłownie każdym mieszkaniu i domu. Trzeba tylko wiedzieć jak je do niego wkomponować.

Luksus, elegancja i uniwersalność – cechy litego drewna

Lite drewno to materiał o niezwykłym charakterze. Nieregularne rozmieszczenie słojów powoduje, że każdy wyrób i mebel wykonany z drewna jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju, a ich trwałość i wytrzymałość sprawia, że nie mają sobie równych na żadnym polu. Materiał jest w pełni naturalny, a w jego produkcji towarzyszą najbardziej doświadczeni pracownicy i stosowane są najlepsze maszyny. Warto wiedzieć, że to jeden z droższych surowców, przez co jakiekolwiek błędy popełnione w fazie produkcji generują duże straty. To też jeden z powodów wyższej ceny mebli z litego drewna.

W jakich meblach warto zastosować lite drewno?

Tak naprawdę lite drewno sprawdzi się wszędzie tam, gdzie stosuje się również materiał syntetyczny i nie ma w tej kwestii żadnych konkretnych wytycznych. Najwięcej ludzi decyduje się na stół rozkładany z litego drewna. Nie tylko świetnie wygląda, lecz jest także przedmiotem, z którym mamy styczność każdego dnia. Lakierowana powierzchnia stołu w dotyku jest zupełnie inna niż tania i typowa sklejka – jest masywna, monolityczna i bardzo twarda, a pod palcami czuć lekkie ślady usłojenia i zgrubienia, charakterystyczne dla naturalnej powierzchni. Lite drewno nawet pod dużym naporem nie daje uczucia “plastyczności”, które może towarzyszyć wyrobom drewnopodobnym.

Lite drewno sprawdzi się znakomicie również w przypadku krzeseł, gdyż jest nie tylko piękne, ale także bardzo wytrzymałe. Konstrukcja będzie stabilna i pewna przez bardzo długi czas, podobnie jak wszelkie uchwyty, nogi i podłokietniki. Doskonałym przykładem jest krzesło Aeron o doskonałej formie i atrakcyjnej stylistyce. Lite drewno użyte do jego produkcji zwraca na siebie uwagę, jest znakomitej jakości i cechuje się wieloletnią trwałością.

Kolory, barwy i ozdoby na litym drewnie

Lite drewno wymaga stosownej obróbki, która w głównej mierze odpowiada za prezencję danego mebla. Większość producentów stosuje kilka etapów, które różnią się zależnie od zakładu, czasami nawet w obrębie jednej firmy. Naturalny i nieco przygaszony kolor drewna nie wszystkim się podoba, dlatego producenci przeważnie decydują się na wzmocnienie barwy i wyciągnięcie na wierzch najlepszych cech wizualnych. Najczęściej stosowana jest bejca lub lakierobejca. To preparat, który wnika głęboko w strukturę drewna i farbuje ją od wewnątrz, przez co staje się ona nieścieralna, a zmieniany kolor jest stały. Lakier tworzy na zewnętrznej warstwie błyszczącą powłokę, która zapewnia luksusowy efekt końcowy. Podobnie jest w przypadku woskowania i olejowania. Tak czy inaczej, lite drewno to doskonały sposób na zwiększenie elegancji mieszkania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − 4 =