Decoupage to prosta ale jakże efektowna metoda zdobienia przedmiotów. Polega na oklejaniu powierzchni z drewna, porcelany czy szkła serwetkami lub papierowymi obrazkami. Pierwszym krokiem do wykonania zdobienia, jest przygotowanie materiału. Niezwykle ważne jest wygładzenie i odtłuszczenie powierzchni. Jeśli pracujemy z drewnem, należy przetrzeć przedmiot papierem ściernym. Szklane przedmioty wymagają dokładnego odtłuszczenia, na przykład preparatem z alkoholem. 

Następnym krokiem jest nałożenie jasnego podkładu. Najlepiej sprawdzają się farby akrylowe, jednak można również wykorzystać farby emulsyjne. Dokładne pokrycie powierzchni może wymagać nałożenia dwóch lub nawet trzech warstw farby. Jeśli chcemy uzyskać efekt cieniowania, warto tradycyjny pędzel zastąpić gąbką.

Czym udekorować?

Teraz możemy przejść do właściwego ozdabiania. Naklejać możemy motywy z serwetek oraz różnego rodzaju papierowe obrazki czy gazety. Po wybraniu odpowiedniego wzoru, musimy go wyciąć, najlepiej bez tła. W przypadku serwetki, należy oddzielić cienką, zewnętrzną warstwę materiału. Tak przygotowany motyw przykładamy do powierzchni dekorowanego przedmiotu i za pomocą pędzla, pokrywamy klejem, kierując się od środka, do zewnątrz wzoru. Ostatnim krokiem jest lakierowanie, polegające na pokryciu powierzchni kilkoma warstwami lakieru. 

Prostą technikę zdobienia możemy urozmaicać na setki sposobów. Jednym z nich jest pasta strukturalna decoupage, dzięki której można nadawać zdobieniom plastyczności oraz tworzyć wypukłe wzory. Odpowiednio dobrana pasta pozwoli na przykład uzyskać efekt mchu, nadać drewnianej desce wygląd kamiennej płyty i uzyskać pożądane w tej technice, efektowne pęknięcia. Wykorzystując techniki decoupage tylko wyobraźnia ogranicza nas w tworzeniu prawdziwych dzieł sztuki. Warto przetestować kreatywność i ozdobić wnętrze niepowtarzalnym rękodziełem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 − 2 =