Wkłady kominkowe są prostymi urządzeniami służącymi do ogrzewania pomieszczeń. W związku z tym, że nie mają one dużej efektywności w odzyskiwaniu ciepłą ze spalin, opał użyty do ich zasilania powinien spełniać określone kryteria. W ten sposób zmniejszymy straty ciepła oraz poprawimy jakość spalin. Wpływa to na zmniejszenie zanieczyszczeń emitowanych z paleniska.
Producenci zalecają stosowanie drewna. Należy je jednak odpowiednio przygotować oraz dokonać zakupu specjalnych gatunków drzew. Musi być to drewno kominkowe z drzew liściastych. Aby zwiększyć kaloryczność, należy je sezonować minimum dwa lata. W ten sposób podczas spalania wydziela ono mniej dymu oraz pozwala na uzyskanie wyższej temperatury wewnątrz pomieszczenia w krótszym czasie.
Zamiennikiem drewna są brykiety z odpadów drzewnych. Dzięki sprasowaniu można uzyskać parametry podobne do sezonowanego drewna. Towar taki jest pakowany, co ułatwia jego transport i magazynowanie.
Producenci wprowadzili również automatyczne rozwiązania do obsługi kominków. Modele z podajnikami opału mogą używać pelletu jako paliwa. Cena pelletu jest podobna do kosztów zakupu drewna, jednak użytkownik nie musi go sezonować ani poświęcać czasu na magazynowanie i przygotowanie do palenia.
Dodatkowo piec sam dozuje paliwo a w podajniku, może być zamagazynowany zapas opału na kilka dni. To dobra alternatywa dla obiektów sezonowych, gdzie można za pomocą stero